We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries Arctis 5 Headset Wired Head-band Gaming Black
SKU
61504
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
40 mm, 20–22000 Hz, 98 db, 32 Ohm, USB, 4-Pole 3.5mm, 3m, Black
- Best mic in gaming: the Discord-certified Clearcast bidirectional microphone
- Hear stunning detail in all games with award-winning Arctis sound
- Next-generation DTS Headphone:X v2.0 surround sound
- Balance Game and Chat Audio with the USB ChatMix dial
- Prism RGB illuminated earcups
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 61504 |
| EAN | 0663701793789 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
Designed exclusively for PC gaming
Specifically designed for the PC Gamer, Arctis 5 combines independent game and chat control, cutting-edge DTS surround sound, and dual zone RGB illumination to create the perfect audio solution for your battlestation.
ClearCast bidirectional microphone
Widely recognized as the best mic in gaming, the retractable Discord-certified Arctis ClearCast microphone delivers studio-quality voice clarity and background noise cancellation.
Award-winning Arctis sound quality
Sound is your competitive advantage with the high quality S1 speaker drivers, engineered to produce ultra-low distortion audio so you hear every detail
DTS Headphone:X v2.0
The next generation of DTS’ renowned surround sound, Headphone:X v2.0 immerses you in the action by delivering incredibly accurate positional cues without sounding like you’re in a tunnel. Lose yourself in the game as the audio comes to life all around you.
USB ChatMix Dial
Mix your perfect balance of game and chat audio without leaving your game with the tactile USB ChatMix dial
Prism RGB Illumination
Personalize to perfection with 16.8 milion colors to choose from. Create custom colorshifts and effects or link all your SteelSeries gear with Prism Sync.
SteelSeries Engine
Dial in your perfect sound with the audio customization features in SteelSeries Engine. Tweak your EQ, set mic settings, and create per-game configs all via the intuitive software interface.
Specifically designed for the PC Gamer, Arctis 5 combines independent game and chat control, cutting-edge DTS surround sound, and dual zone RGB illumination to create the perfect audio solution for your battlestation.
ClearCast bidirectional microphone
Widely recognized as the best mic in gaming, the retractable Discord-certified Arctis ClearCast microphone delivers studio-quality voice clarity and background noise cancellation.
Award-winning Arctis sound quality
Sound is your competitive advantage with the high quality S1 speaker drivers, engineered to produce ultra-low distortion audio so you hear every detail
DTS Headphone:X v2.0
The next generation of DTS’ renowned surround sound, Headphone:X v2.0 immerses you in the action by delivering incredibly accurate positional cues without sounding like you’re in a tunnel. Lose yourself in the game as the audio comes to life all around you.
USB ChatMix Dial
Mix your perfect balance of game and chat audio without leaving your game with the tactile USB ChatMix dial
Prism RGB Illumination
Personalize to perfection with 16.8 milion colors to choose from. Create custom colorshifts and effects or link all your SteelSeries gear with Prism Sync.
SteelSeries Engine
Dial in your perfect sound with the audio customization features in SteelSeries Engine. Tweak your EQ, set mic settings, and create per-game configs all via the intuitive software interface.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Dolby technologies | Dolby Surround 7.1 |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Rubber |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Rubber |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 3 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 22000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 98 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -48 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm) |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm) |
| Supplier features | |
| Material | Rubber |
| Other features | |
| Dolby technologies | Dolby Surround 7.1 |
| 2.5 mm connector | No |
| Material | Rubber |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Backlight | Yes |
| Package type | Box |