We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries Arctis 3 Headset Wired & Wireless Head-band Gaming Bluetooth Black
SKU
61509
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Bluetooth, 40 mm, 20–22000 Hz, 98db, 32 Ohm, 4-pole, 3.5 mm; Dual 3.5 mm for PC, Black
- Simultaneous wired and Bluetooth audio
- Perfect for Nintendo Switch Chat and Discord
- ClearCast, the best mic in gaming
- Ultra-low distortion S1 speaker drivers
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired & Wireless |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 61509 |
| EAN | 0813682025335 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
The perfect headset for everywhere you game. Connect to all of your game systems including Switch, PS4, Xbox, and PC via the 3.5mm cable while simultaneously mixing in VoIP chat, phone calls, and music wirelessly over Bluetooth.
Wired for gaming. Bluetooth for life. Simultaneously.
Arctis 3 Bluetooth is the perfect headset for everywhere you game. Connect to all of your game systems including Switch, PS4, Xbox, and PC via the 3.5mm cable while simultaneously mixing in VoIP chat, phone calls, and music wirelessly over Bluetooth.
For everywhere and every way you game
Remarkable sound, comfort and style on all gaming platforms, including PC, PlayStation, Xbox One, Nintendo Switch, VR and mobile.
Perfect for Nintendo Switch
Bluetooth connects wirelessly to the Switch chat mobile app, and the wired connection delivers game audio.
Chat outside the box
Sync up with friends on Discord or other VoIP clients over Bluetooth while gaming wired to your PS4 or Xbox ONE controller.
The Best Mic in Gaming
The ClearCast mic delivers studio-quality voice clarity and background noise cancellation with its proprietary bidirectional design.
Broadcast Quality
To produce broadcast-quality sound ClearCast picks up and reproduces an extended range of high frequencies, making your voice sound remarkably natural.
True Acoustic Noise Cancellation
The bidirectional ClearCast microphone rejects background noise better than all other gaming mics without the need for any software or DSP. Clean, noise-free audio for all platforms.
Award-Winning Arctis Audio
Acclaimed like no other: renowned for its low distortion, balanced audio that sounds amazing on all platforms and content.
Low Harmonic Distortion
Every Arctis headset includes the same speaker drivers we use in our $300 flagship headset to create a realistic and detailed sound with ultra low distortion that rivals headphones that cost triple the price.
Balanced, Detailed Audio
No two games sound alike, which is why we tuned Arctis to have a balanced soundscape that delivers high quality audio on all of your favorite games, music, and entertainment no matter your platform.
Looking Good Never Felt So Good
With its lightweight construction, innovative suspension design, and athletics-inspired fabrics, Arctis is the most comfortable headset in gaming.
Ski Goggle Headband
The exclusive ski goggle suspension headband perfectly contours across your entire head, comfortably distributing the weight and eliminating pressure points.
AirWeave Performance Fabric
Arctis headsets feature athletics-inspired performance fabric AirWeave ear cushions to keep your ears cool and dry.
Wired for gaming. Bluetooth for life. Simultaneously.
Arctis 3 Bluetooth is the perfect headset for everywhere you game. Connect to all of your game systems including Switch, PS4, Xbox, and PC via the 3.5mm cable while simultaneously mixing in VoIP chat, phone calls, and music wirelessly over Bluetooth.
For everywhere and every way you game
Remarkable sound, comfort and style on all gaming platforms, including PC, PlayStation, Xbox One, Nintendo Switch, VR and mobile.
Perfect for Nintendo Switch
Bluetooth connects wirelessly to the Switch chat mobile app, and the wired connection delivers game audio.
Chat outside the box
Sync up with friends on Discord or other VoIP clients over Bluetooth while gaming wired to your PS4 or Xbox ONE controller.
The Best Mic in Gaming
The ClearCast mic delivers studio-quality voice clarity and background noise cancellation with its proprietary bidirectional design.
Broadcast Quality
To produce broadcast-quality sound ClearCast picks up and reproduces an extended range of high frequencies, making your voice sound remarkably natural.
True Acoustic Noise Cancellation
The bidirectional ClearCast microphone rejects background noise better than all other gaming mics without the need for any software or DSP. Clean, noise-free audio for all platforms.
Award-Winning Arctis Audio
Acclaimed like no other: renowned for its low distortion, balanced audio that sounds amazing on all platforms and content.
Low Harmonic Distortion
Every Arctis headset includes the same speaker drivers we use in our $300 flagship headset to create a realistic and detailed sound with ultra low distortion that rivals headphones that cost triple the price.
Balanced, Detailed Audio
No two games sound alike, which is why we tuned Arctis to have a balanced soundscape that delivers high quality audio on all of your favorite games, music, and entertainment no matter your platform.
Looking Good Never Felt So Good
With its lightweight construction, innovative suspension design, and athletics-inspired fabrics, Arctis is the most comfortable headset in gaming.
Ski Goggle Headband
The exclusive ski goggle suspension headband perfectly contours across your entire head, comfortably distributing the weight and eliminating pressure points.
AirWeave Performance Fabric
Arctis headsets feature athletics-inspired performance fabric AirWeave ear cushions to keep your ears cool and dry.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Dolby technologies | Dolby Surround 7.1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| 2x 3.5 mm connectors | Yes |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Cable length | 3 m |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 22000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 98 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -48 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Continuous audio playback time | 28 h |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Yes |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm) |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm) |
| Other features | |
| Dolby technologies | Dolby Surround 7.1 |
| 2.5 mm connector | No |
| Continuous audio playback time | 28 h |
| Bluetooth version | 4.1 |