We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries Arctis 3 Headset Wired Head-band Gaming Black, White
SKU
61506
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
40 mm, 20–22000 Hz, 98 db, 4-pole 3.5mm & Dual 3.5mm PC cable, 3 m, White
- The best headset for everywhere you game
- Best mic in gaming: the Discord-certified Clearcast bidirectional microphone
- Hear stunning detail in all games with award-winning Arctis sound
- All day comfort with athletics-inspired Airweave ear cushions
- Windows-Sonic surround compatible on PC and Xbox ONE
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 61506 |
| EAN | 0813682025243 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
The best headset for everywhere you game
Designed for everywhere you game, with superior sound, comfort and style on all gaming platforms, including PC, PlayStation, Xbox One, Nintendo Switch, VR and mobile via detachable 3.5mm cables.
ClearCast bidirectional microphone
Widely recognized as the best mic in gaming, the retractable Discord-certified Arctis ClearCast microphone delivers studio-quality voice clarity and background noise cancellation.
Award-winning Arctis sound quality
Sound is your competitive advantage with the high quality S1 speaker drivers, engineered to produce ultra-low distortion audio so you hear every detail
Revolutionary Comfort
Play all day with the exclusive ski goggle headband design that perfectly contours across your head and the athletics-inspired Airweave performance fabric ear cushions which keep your ears cool and dry.
Windows Sonic Spatial Audio
Designed for full compatibility with Windows Sonic Spatial Audio, the native surround sound built into Windows 10 PCs and Xbox ONE consoles
Designed for everywhere you game, with superior sound, comfort and style on all gaming platforms, including PC, PlayStation, Xbox One, Nintendo Switch, VR and mobile via detachable 3.5mm cables.
ClearCast bidirectional microphone
Widely recognized as the best mic in gaming, the retractable Discord-certified Arctis ClearCast microphone delivers studio-quality voice clarity and background noise cancellation.
Award-winning Arctis sound quality
Sound is your competitive advantage with the high quality S1 speaker drivers, engineered to produce ultra-low distortion audio so you hear every detail
Revolutionary Comfort
Play all day with the exclusive ski goggle headband design that perfectly contours across your head and the athletics-inspired Airweave performance fabric ear cushions which keep your ears cool and dry.
Windows Sonic Spatial Audio
Designed for full compatibility with Windows Sonic Spatial Audio, the native surround sound built into Windows 10 PCs and Xbox ONE consoles
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Dolby technologies | Dolby Surround 7.1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, White |
| Cable length | 3 m |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Rubber |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, White |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Rubber |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, White |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| 2x 3.5 mm connectors | Yes |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 3 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 22000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 98 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -48 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm) |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm) |
| Supplier features | |
| Material | Rubber |
| Other features | |
| Dolby technologies | Dolby Surround 7.1 |
| 2.5 mm connector | No |
| Material | Rubber |
| Package type | Box |