We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries Arctis 1 Headset Wired & Wireless Head-band Gaming Black
SKU
61512
- Ultra-low latency lossless wireless for PC, PlayStation, Nintendo Switch, and Android
- Discord-certified ClearCast noise cancelling detachable microphone
- Same high-performance speaker drivers as the award winning Arctis 7
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired & Wireless |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | 61512 |
| EAN | 0813682026820 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
4-in-1 Wireless
From PC to PlayStation, Nintendo Switch to Android, the Arctis 1 Wireless is ready to play, everywhere.
Game at home
No pairing, no hassle. Gaming-grade 2.4 GHz wireless for lossless, ultra-low latency audio and chat on PC, Switch dock, and PlayStation.
Glow Up
Best-in-class affordable products with SteelSeries’ cutting-edge innovation and premium performance.
Signature Arctis sound
With the same speaker drivers as the award-winning Arctis 7, the Arctis 1 Wireless features the same signature Arctis soundscape, which emphasizes subtle details to give you an audio advantage.
Detachable ClearCast mic
The Discord-certified bidirectional mic provides superior noise cancelation so your voice sounds clear and natural. It's also detachable while you're on the go!
Steel-reinforced headband
Built to last with a steel-reinforced headband that easily adjusts to fit all head sizes while remaining lightweight and durable.
Control at your fingertips
Adjust volume, mute the microphone, and play/pause your media with convenient on-headset controls.
Wired when you need it
Never worry about not being connected thanks to the added flexibility of a universal cable for easily plugging into Xbox controllers and any other device with a 3.5mm connection.
From PC to PlayStation, Nintendo Switch to Android, the Arctis 1 Wireless is ready to play, everywhere.
Game at home
No pairing, no hassle. Gaming-grade 2.4 GHz wireless for lossless, ultra-low latency audio and chat on PC, Switch dock, and PlayStation.
Glow Up
Best-in-class affordable products with SteelSeries’ cutting-edge innovation and premium performance.
Signature Arctis sound
With the same speaker drivers as the award-winning Arctis 7, the Arctis 1 Wireless features the same signature Arctis soundscape, which emphasizes subtle details to give you an audio advantage.
Detachable ClearCast mic
The Discord-certified bidirectional mic provides superior noise cancelation so your voice sounds clear and natural. It's also detachable while you're on the go!
Steel-reinforced headband
Built to last with a steel-reinforced headband that easily adjusts to fit all head sizes while remaining lightweight and durable.
Control at your fingertips
Adjust volume, mute the microphone, and play/pause your media with convenient on-headset controls.
Wired when you need it
Never worry about not being connected thanks to the added flexibility of a universal cable for easily plugging into Xbox controllers and any other device with a 3.5mm connection.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2.5 mm connector | No |
| USB connectivity | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 9 m |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 98 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone frequency | 100 - 6500 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Rechargeable battery | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Packaging data | |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB |
| Other features | |
| Receiver included | Yes |
| 2.5 mm connector | No |