We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries Aerox 3 mouse Right-hand RF Wireless + Bluetooth Optical 18000 DPI
SKU
62604
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Aerox 3 Wireless, Optical, 1000Hz / 1 ms, 2.4GHz, Bluetooth 5.0
- Ultra lightweight 66g design for effortlessly fast gameplay
- Optimized 200 hour battery life plus USB-C fast charging
- Dual connectivity via gaming-grade 2.4 GHz and multi-purpose Bluetooth 5.0
- Pixel-perfect TrueMove Air optical gaming sensor
- AquaBarrierTM for water resistance and protection from dust and more
Category: Mice
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Buttons quantity | 6 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 62604 |
| EAN | 0813682029463 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
Lightning Fast Aerox 3 Wireless is optimized to get the fastest swipes in gaming, so you beat the competition to the trigger. When milliseconds count, speed matters. Ultra Lightweight 66g Uniquely perforated outer casing and slimmed down electronics are precision engineered to be stunningly lightweight with new levels of durability. 200 Hour Battery Life Engineered specifically for optimized power consumption, the Aerox 3 Wireless battery delivers up to 200 hours of continuous use without sacrificing performance and weight. 15 minutes of fast charging delivers 40+ hours of gameplay. Quantum 2.0 Wireless All-new Quantum 2.0 Wireless technology transmits wireless data at unreal speeds in a more stable, reliable, and power efficient way than ever before. 2.4GHz Wireless Cut the cord with zero compromises using ultra-low latency gaming-grade 2.4 GHz wireless, so your flick shots are flawless and you won't believe you're free of wires. Bluetooth Taking your mouse on the go is as easy as putting it in your pocket, no dongle required. Simply connect to laptops and other devices via Bluetooth. AquaBarrierâ„¢ Protection Engineered to safeguard the interior circuitry from virtually all types of environmental damage, Aerox is the first ever gaming mouse to receive an IP54 rating, providing water resistance and protection from dust, dirt, oil, fur, and more. TrueMove Air Sensor Developed exclusively with the world's leading sensor manufacturer, the new TrueMove Air sensor was developed specifically for precision wireless tracking, so you can aim with previously impossible levels of accuracy. Next-gen Golden Micro IP54 Switches Rated for 80M clicks (3X the durability found in other gaming mice), upgraded dust and water-resistant switches provide flawless clicks even under the most demanding conditions, prevent double clicks, and allow to you make rock solid next-level shots. Super Mesh USB-C Cable Flexible lightweight USB-C mesh cable makes charging while playing easy and is detachable, allowing for aftermarket customization. PTFE Glide Skates Designed to provide enhanced control and smoothness for effortless and silky smooth mouse movements. Battle-tested Shape Every component internally and externally was carefully crafted to maximize durability and comfort. Wired or Wireless? Aerox 3 Wireless is also available in a wired version with all the same premium features and even less weight: Aerox 3. Recommended Grip Styles The right-handed shape of the Aerox 3 Wireless is designed for a player's highest demand for lightweight precision and comfort using claw or fingertip grip styles.
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 18000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Purpose | Gaming |
| Movement resolution | 18000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Technical details | |
| Weight | 66 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Ergonomics | |
| Ergonomic design | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 66 g |
| Width | 57.9 mm |
| Depth | 120.5 mm |
| Height | 21.5 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Package width | 1 mm |
| Other features | |
| Weight | 66 g |
| Response time | 1 ms |
| Polling rate | 1000 Hz |