We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries 69090 Gaming Controller Black Lightning Joystick MAC, iOS
SKU
69090
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Lithium-ion, 50h, 149.9 x 109.9 x 63.3mm, 243g
- Official Apple-licensed wireless connectivity for all Apple products including iOS, iPadOS and tvOS devices
- Built-in rechargeable battery for 50 hours of gameplay on a single charge
- Compatible with Apple Arcade and thousands of titles across the App Store
- Tactile D-pad buttons, new Hall Effect magnetic triggers, and clickable L3/R3 joysticks
- Included Nimbus+ iPhone Mount so you can easily attach your iPhone to your Nimbus+
- For optimizing compatibility with all iOS devices we strongly suggest that you update the controller by downloading SteelSeries Engine
Category: Gaming Controllers
| Device type | Joystick |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Product colour | Black |
| Gaming platforms supported | Mac,iOS |
| SKU | 69090 |
| EAN | 0810052982168 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Upgraded Performance on all Apple Devices
Designed specifically for Apple Gaming, Nimbus+ brings a console-quality gaming experience to iPhone, iPad, iPod, and Apple TV.
Official Apple-licensed Wireless Connectivity
Works flawlessly with any Apple products, including iPhone, iPad, iPod and Apple TV.
Play Thousands of Games
Use your Nimbus+ controller to play thousands of games on all your Apple devices. With the most popular games for every genre, you’ll have full control of your favorite games.
Play Thousands of Games
Use your Nimbus+ controller to play thousands of games on all your Apple devices. With the most popular games for every genre, you’ll have full control of your favorite games.
Clickable Joysticks
Clickable L3/R3 joystick buttons allow for more input options, so you can enjoy the full console experience with any Apple product
Hall Effect Magnetic Triggers
New trigger design features Hall Effect magnetic sensors for a lifetime of precision and a consistently smooth feel.
Dedicated Navigation Buttons
Dedicated menu and option buttons for quick and easy navigation on your Apple devices.
Included Nimbus+ iPhone Mount
Comes with the Nimbus+ iPhone Mount, so you can easily attach your iPhone to your Nimbus+ for seamless mobile gaming.
Designed specifically for Apple Gaming, Nimbus+ brings a console-quality gaming experience to iPhone, iPad, iPod, and Apple TV.
Official Apple-licensed Wireless Connectivity
Works flawlessly with any Apple products, including iPhone, iPad, iPod and Apple TV.
Play Thousands of Games
Use your Nimbus+ controller to play thousands of games on all your Apple devices. With the most popular games for every genre, you’ll have full control of your favorite games.
Play Thousands of Games
Use your Nimbus+ controller to play thousands of games on all your Apple devices. With the most popular games for every genre, you’ll have full control of your favorite games.
Clickable Joysticks
Clickable L3/R3 joystick buttons allow for more input options, so you can enjoy the full console experience with any Apple product
Hall Effect Magnetic Triggers
New trigger design features Hall Effect magnetic sensors for a lifetime of precision and a consistently smooth feel.
Dedicated Navigation Buttons
Dedicated menu and option buttons for quick and easy navigation on your Apple devices.
Included Nimbus+ iPhone Mount
Comes with the Nimbus+ iPhone Mount, so you can easily attach your iPhone to your Nimbus+ for seamless mobile gaming.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Input device | |
| Gaming platforms supported | MAC, iOS |
| Gaming control function buttons | Home button, Menu button, Options button |
| Device type | Joystick |
| Ports & interfaces | |
| Device interface | Lightning |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Built-in battery | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery type | Built-in |
| Battery life (max) | 50 h |
| Power source | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery | |
| Built-in battery | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery type | Built-in |
| Battery life (max) | 50 h |
| Software | |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Technical details | |
| Width | 149.9 mm |
| Height | 109.9 mm |
| Depth | 63.3 mm |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 149.9 mm |
| Height | 109.9 mm |
| Depth | 63.3 mm |
| Weight | 243 g |