We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Steelseries 18000 DPI Prime Wireless Gaming Mouse
SKU
62593
- Equipped with an advanced optical sensor capable of up to 18, 000 DPI sensitivity for ultra-precise tracking
- Offers extended battery life for uninterrupted gaming sessions
- Designed for the settings pros use, the TrueMove Air sensor offers unrivaled precision and true 1-to-1 tracking
- Optical magnetic switches a first in esports, next-gen technology provides faster click-response time with 5x
Category: Mice
| Device interface | Bluetooth |
|---|---|
| Buttons quantity | 6 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 62593 |
| EAN | 0813682027698 |
| Manufacturer | Steelseries |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
SteelSeries 18000 DPI 62593 Prime Wireless Gaming Mouse equipped with an advanced optical sensor capable of up to 18, 000 DPI sensitivity for ultra-precise tracking. Features a lightweight construction for swift and agile movements during gaming sessions. Offers extended battery life for uninterrupted gaming sessions. Designed for the settings pros use, the TrueMove Air sensor offers unrivaled precision and true 1-to-1 tracking. Optical magnetic switches a first in esports, next-gen technology provides faster click-response time with 5x.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of movement resolution modes | 5 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Adjustable polling rate | Yes |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Buttons durability (million clicks) | 100 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 18000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | Bluetooth |
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Input device | |
| Number of movement resolution modes | 5 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Adjustable polling rate | Yes |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 18000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Country of origin | Denmark |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Illumination | Yes |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Technical details | |
| Weight | 80 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Illumination | Yes |
| Packaging content | 1 x Steelseries 18000 DPI Prime Wireless Gaming Mouse |
| Ergonomics | |
| Adjustable polling rate | Yes |
| Buttons durability (million clicks) | 100 |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 80 g |
| Width | 59 mm |
| Depth | 125.3 mm |
| Height | 23 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 120 g |
| Package width | 106 mm |
| Package depth | 154 mm |
| Package height | 156 mm |
| Quantity per pack | 1, - |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | No |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | No |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1, - |
| Country of origin | Denmark |
| Other features | |
| Packaging content | 1 x Steelseries 18000 DPI Prime Wireless Gaming Mouse |
| Weight | 80 g |
| Polling rate | 1000 Hz |