We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
StarTech.com VHDCI Cable Full HD, 4 Port HDMI Breakout Cable for Video Card, 1920x1200 60Hz, 30 AWG, Mirror or Expand Video, VHDCI to HDMI Breakout Cable, VHDCI Adapter
SKU
VHDCI24HD
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
StarTech.com StarTech.com VHDCI Cable Full HD, 4 Port HDMI Breakout Cable for Video Card, 1920x1200 60Hz, 30 AWG, Mirror or Expand Video, VHDCI to HDMI Breakout Cable, VHDCI Adapter (VHDCI24HD)
- VHDCI TO QUAD HDMI SPLITTER ADAPTER: 8.7" (220 mm) VHDCI male to 4x HDMI female splitter adapter supports upto four Full HD 1920x1200p at 60Hz/1080p at 60 Hz monitors/displays; supports CEC and ARC
- DURABLE: Full HD high speed fully molded adapter with durable PVC jacket for high strength and reliability; Flexible strain relief prevents fraying or damage due to repetitive bending or rough usage; Ideal for Commercial environments
- QUALITY CONSTRUCTION: 30AWG wire with superior EMI shielding with Aluminium foil with Braid (85% coverage) improve signal integrity and reliability, providing higher quality video and audio
- APPLICATIONS: Connect up to four HDMI displays to your VHDCI video card Quadro NVS, VisionTek AMD; Use in home offices, boardrooms, conference rooms, offices, classrooms; Works with professional workstation/soundbar; Samsung/Sony/Apple TV/Dell/Lenovo
- SPECS: 8.7" (200mm) / Black / VHDCI male to 4x HDMI female / 5.3 mm (0.2") Outer Diameter, 30AWG/ Jacket: PVC / EMI Shield: Aluminium Foil with 85% Braid
Category: Video Cable Adapters
| SKU | VHDCI24HD |
|---|---|
| EAN | 0065030853682 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Mirror or expand your VHDCI video card across four HDMI displays
The VHDCI24HD VHDCI to Quad HDMI Splitter Cable enables you to connect up to four HDMI displays to your VHDCI video card (i.e. NVIDIA® Quadro® NVS™; and VisionTek AMD graphic cards) at resolutions of up to 1920 x 1200.
Designed and constructed for maximum durability, this high-quality VHDCI to 4-port HDMI cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
The VHDCI24HD VHDCI to Quad HDMI Splitter Cable enables you to connect up to four HDMI displays to your VHDCI video card (i.e. NVIDIA® Quadro® NVS™; and VisionTek AMD graphic cards) at resolutions of up to 1920 x 1200.
Designed and constructed for maximum durability, this high-quality VHDCI to 4-port HDMI cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Cable shielding | Aluminium mylar foil |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.22 m |
| Connector 2 | 4 x HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Other features | |
| Width | 40 mm |
| Height | 15 mm |
| Depth | 220 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 50 x 200 x 25 mm |
| Material | PVC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 40 mm |
| Height | 15 mm |
| Depth | 220 mm |
| Cable diameter | 5.3 mm |
| Weight | 202 g |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 21 mm |
| Package weight | 210 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 21 mm |
| Package weight | 210 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |