We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Star Micronics 37954620 holder Passive holder Tablet/UMPC Black
SKU
37954620
- Sturdy and durable, made from steel
- Easily affixes to most walls
- Tablets are secure, protected, and interchangeable
- Space-saving, practical design and clutter-free appeal
- Simple assembly with screws mounting kit and Allen key
- Universal 75mm/100mm VESA mounting for tablet
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Indoor |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | 37954620 |
| EAN | 4951319293231 |
| Manufacturer | Star Micronics |
| Availability | Out of Stock |
mUnite Tablet Wall Mount
The mUnite tablet pole mounts from Star Micronics offer a stylish and practical solution for freeing up workspace and keeping valuable items secure. Made from durable steel, the mUnite Wall Mount can be easily attached to most walls using the included setup materials. This modern and space-saving mount is ideal for a variety of purposes, such as conference sign-ins and self-service stations. It keeps tablets well-protected and easily accessible while minimizing clutter and maximizing efficiency in busy environments. All mUnite stands are part of Star Micronics’ mCollection series and accompany a line of tablet enclosures, including the Universal mEnclosure.
The mUnite tablet pole mounts from Star Micronics offer a stylish and practical solution for freeing up workspace and keeping valuable items secure. Made from durable steel, the mUnite Wall Mount can be easily attached to most walls using the included setup materials. This modern and space-saving mount is ideal for a variety of purposes, such as conference sign-ins and self-service stations. It keeps tablets well-protected and easily accessible while minimizing clutter and maximizing efficiency in busy environments. All mUnite stands are part of Star Micronics’ mCollection series and accompany a line of tablet enclosures, including the Universal mEnclosure.
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Tilt adjustment | Yes |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -30 - 35° |
| Technical details | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Indoor |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Tilt angle range | -30 - 35° |
| Weight & dimensions | |
| Width | 116 mm |
| Depth | 66.2 mm |
| Height | 116 mm |
| Weight | 800 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |