We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Snakebyte GamePad RGB 4
SKU
SB922565
Category: Gaming Controllers
| Device type | Gamepad |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Product colour | Transparent |
| Gaming platforms supported | PlayStation 4 |
| SKU | SB922565 |
| EAN | 4039621922565 |
| Manufacturer | Snakebyte |
| Availability | Out of Stock |
Tired of being constrained by a controller cable while gaming?
Discover the freedom of wireless gaming with the GAME:PAD designed just for you.
Discover the freedom of wireless gaming with the GAME:PAD designed just for you.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Input device | |
| LED backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Gaming platforms supported | PlayStation 4 |
| Device type | Gamepad |
| Ports & interfaces | |
| Device interface | RF |
| Wireless range | 10 m |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connector type | USB Type-C |
| Ergonomics | |
| Product colour | Transparent |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 500 mAh |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | Built-in |
| Power source | Battery |
| Battery | |
| Battery capacity | 500 mAh |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | Built-in |
| Technical details | |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Product colour | Transparent |
| Package weight | 170 kg |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), KCC, UKCA |
| Packaging data | |
| Package width | 150 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package depth | 110 mm |