We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SilverNet SIL-FPL-5M-LC-AQ InfiniBand/fibre optic cable 2x LC Aqua colour
SKU
SIL-FPL-5M-LC-AQ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Om3 50/125 Multimode Lc-lc Fibre Patch Lead - Aqua
- OM3 50/125 Multimode Fibre
- Duplex 2.8mm Zip Cable
- Duplex LC To LC Connectors
- 300m distance
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| SKU | SIL-FPL-5M-LC-AQ |
| EAN | 5056750304948 |
| Manufacturer | SilverNet |
| Availability | Out of Stock |
The SIL-FPL-5M-LC-AQ is a 5 metre Aqua colored OM3 50-125 Multimode LC-LC Fibre patch lead.
OM3 is capable of covering distances up to 300 meters.
All SilverNet fibre optic patch cables are constructed with high quality LSZH jacketed 2.8mm cable, and machine polished for superior insertion loss performance.
SilverNet Infrastructure's multimode patch cables utilize OM3 50/125 multimode fibre. They feature UPC polished duplex LC connectors on both ends, facilitating the connection to prevalent network technologies employing SFP transceivers.
OM3 is capable of covering distances up to 300 meters.
All SilverNet fibre optic patch cables are constructed with high quality LSZH jacketed 2.8mm cable, and machine polished for superior insertion loss performance.
SilverNet Infrastructure's multimode patch cables utilize OM3 50/125 multimode fibre. They feature UPC polished duplex LC connectors on both ends, facilitating the connection to prevalent network technologies employing SFP transceivers.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 5 m |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Features | |
| Fibre optic type | OM3 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 5 m |
| Package type | Bag |
| Country of origin | United Kingdom |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 5 m |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 125 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 125 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UK Trade Tariff code | 85447000 |