We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SilverNet SIL-FPL-3M-LC-YW InfiniBand/fibre optic cable 2x LC Yellow
SKU
SIL-FPL-3M-LC-YW
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Os2 9/125 Singlemode Lc-lc Fibre Patch Lead - Yellow
- OS2 9/125 Multimode Fibre
- Duplex 2.8mm Zip Cable
- Duplex LC To LC Connectors
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| SKU | SIL-FPL-3M-LC-YW |
| EAN | 5060693983092 |
| Manufacturer | SilverNet |
| Availability | Out of Stock |
The SIL-FPL-3M-LC-YW is a 3-meter yellow OS2 9-125 Singlemode LC-LC Fibre patch lead.
It is made with high-quality LSZH jacketed 2.8mm cable and is machine polished for optimal insertion loss performance.
The cable uses OS2 9/125 singlemode fiber. At gigabit speeds, the signal can travel typically up to 25 km at 1310 nm and up to 80 km at 1550 nm.
Duplex LC connectors with Ultra Physical Contact (UPC) polish on both ends enable connections to common network technologies that use SFP transceivers.
It is made with high-quality LSZH jacketed 2.8mm cable and is machine polished for optimal insertion loss performance.
The cable uses OS2 9/125 singlemode fiber. At gigabit speeds, the signal can travel typically up to 25 km at 1310 nm and up to 80 km at 1550 nm.
Duplex LC connectors with Ultra Physical Contact (UPC) polish on both ends enable connections to common network technologies that use SFP transceivers.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OS2 |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 3 m |
| Product colour | Yellow |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Package type | Bag |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2.8 mm |
| Cable length | 3 m |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 75 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 75 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 3 m |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 1 year(s) |
| UK Trade Tariff code | 85447000 |