We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SilverNet SIL-FPL-2M-LC-YW InfiniBand/fibre optic cable 2x LC Yellow
SKU
SIL-FPL-2M-LC-YW
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Os2 9/125 Singlemode Lc-lc Fibre Patch Lead - Yellow
- OS2 9/125 Multimode Fibre
- Duplex 2.8mm Zip Cable
- Duplex LC To LC Connectors
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| SKU | SIL-FPL-2M-LC-YW |
| EAN | 5060693983108 |
| Manufacturer | SilverNet |
| Availability | Out of Stock |
The SIL-FPL-2M-LC-YW is a 2 metre yellow colored OS2 9-125 Singlemode LC-LC Fibre patch lead.
The SIL-FPL-2M-LC-YW is constructed with high quality LSZH jacketed 2.8mm cable, and machine polished for superior insertion loss performance.
The cable is constructed with OS2 9/125 multimode fiber. At gigabit speeds, the signal can typically travel up to 25 km at 1310 nm and up to 80 km at 1550 nm, though these distances are not commonly used.
Ultra Physical Contact (UPC) polished duplex LC connectors on both ends facilitate connections to prevalent network technologies utilizing SFP transceivers.
The SIL-FPL-2M-LC-YW is constructed with high quality LSZH jacketed 2.8mm cable, and machine polished for superior insertion loss performance.
The cable is constructed with OS2 9/125 multimode fiber. At gigabit speeds, the signal can typically travel up to 25 km at 1310 nm and up to 80 km at 1550 nm, though these distances are not commonly used.
Ultra Physical Contact (UPC) polished duplex LC connectors on both ends facilitate connections to prevalent network technologies utilizing SFP transceivers.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OS2 |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 2 m |
| Product colour | Yellow |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Package type | Bag |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2.8 mm |
| Cable length | 2 m |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 2 m |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 1 year(s) |
| UK Trade Tariff code | 85447000 |