We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SilverNet SIL-FPL-2M-LC-VT InfiniBand/fibre optic cable 2x LC Violet
SKU
SIL-FPL-2M-LC-VT
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Om4 50/125 Multimode Lc-lc Fibre Patch Lead - Violet
- OM4 50/125 Multimode Fibre
- Duplex 2.8mm Zip Cable
- Duplex LC To LC Connectors
- 550m distance
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| SKU | SIL-FPL-2M-LC-VT |
| EAN | 5060693983047 |
| Manufacturer | SilverNet |
| Availability | Out of Stock |
The SIL-FPL-2M-LC-VT is a 2 metre Violet colored OM4 50-125 Multimode LC-LC Fibre patch lead.
The SIL-FPL-2M-LC-VT features a high-quality LSZH jacketed 2.8mm cable, machine-polished for optimal insertion loss performance. Constructed with OM4 50/125 multimode fibre, an advanced version of the OM3, it enables optical fibre transmission distances of up to 550m. Equipped with UPC polished duplex LC connectors on both ends, it facilitates connections to prevalent network technologies utilizing SFP transceivers.
The SIL-FPL-2M-LC-VT features a high-quality LSZH jacketed 2.8mm cable, machine-polished for optimal insertion loss performance. Constructed with OM4 50/125 multimode fibre, an advanced version of the OM3, it enables optical fibre transmission distances of up to 550m. Equipped with UPC polished duplex LC connectors on both ends, it facilitates connections to prevalent network technologies utilizing SFP transceivers.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 2 m |
| Product colour | Violet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Package type | Bag |
| Country of origin | United Kingdom |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2.8 mm |
| Cable length | 2 m |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 2 m |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | United Kingdom |
| Warranty period | 1 year(s) |
| UK Trade Tariff code | 85447000 |