We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SilverNet SIL-FPL-2M-LC-AQ InfiniBand/fibre optic cable 2x LC Aqua colour
SKU
SIL-FPL-2M-LC-AQ
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Om3 50/125 Multimode Lc-lc Fibre Patch Lead - Aqua
- OM3 50/125 Multimode Fibre
- Duplex 2.8mm Zip Cable
- Duplex LC To LC Connectors
- 300m distance
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| SKU | SIL-FPL-2M-LC-AQ |
| EAN | 5060693982903 |
| Manufacturer | SilverNet |
| Availability | Out of Stock |
The SIL-FPL-2M-LC-AQ is a two-meter aqua-colored OM3 50-125 multimode LC-LC fiber patch lead.
OM3 is capable of covering distances up to 300 meters
Enhance your fiber optic network with SilverNet Infrastructure patch cables. Each SilverNet fiber optic patch cable is built with a high-quality LSZH jacketed 2.8mm cable and is machine-polished for optimal insertion loss performance.
SilverNet Infrastructure's multimode patch cables utilize OM3 50/125 multimode fiber. The UPC polished duplex LC connectors on both ends facilitate the connection to prevalent network technologies employing SFP transceivers.
OM3 is capable of covering distances up to 300 meters
Enhance your fiber optic network with SilverNet Infrastructure patch cables. Each SilverNet fiber optic patch cable is built with a high-quality LSZH jacketed 2.8mm cable and is machine-polished for optimal insertion loss performance.
SilverNet Infrastructure's multimode patch cables utilize OM3 50/125 multimode fiber. The UPC polished duplex LC connectors on both ends facilitate the connection to prevalent network technologies employing SFP transceivers.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM3 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 2 m |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Package type | Bag |
| Country of origin | United Kingdom |
| Packaging data | |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable length | 2 m |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 50 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | United Kingdom |
| Warranty period | 1 year(s) |
| UK Trade Tariff code | 85447000 |