We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SilverNet SIL DLC 50M networking cable Black Cat5e F/UTP (FTP)
SKU
SIL DLC 50M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Copper core, Black, 50 m, 2 x RJ-45 Plugs included
- Installation temperature range: -40 to +85°C
- Operating temperature range: -40 to +85°C
- Aluminium Shielded Internal Sheath
- Aluminium Shielded RJ45 Head
- Twisted-pair copper wiring
- Heavy-duty outdoor casing
- Internal Grounding Wire
Category: Networking Cables
| Cable length | 50 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| SKU | SIL DLC 50M |
| EAN | 5715327004390 |
| Manufacturer | SilverNet |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The SIL DLC 50M is an outdoor Cat5e FTP cable with 24AWG full copper twisted pairs and foil shielding, keeping electromagnetic interference (EMI) to a minimum. The internal grounding wire can be used for earthing.
The SIL DLC 50M is flexible, easy to install, and delivers up to gigabit speeds depending on your network. Thecable is suitable for a variety of applications such as, indoor and outdoor installations and can also be buried underground if needed.
Key features include a solid copper core, aluminum shielding, twisted pair wiring, and an outdoor-grade sheath. The cable comes with two shielded RJ45 plugs.
The SIL DLC 50M is flexible, easy to install, and delivers up to gigabit speeds depending on your network. Thecable is suitable for a variety of applications such as, indoor and outdoor installations and can also be buried underground if needed.
Key features include a solid copper core, aluminum shielding, twisted pair wiring, and an outdoor-grade sheath. The cable comes with two shielded RJ45 plugs.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Aluminium |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable length | 50 m |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Conductor material | Copper |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Cable type | Crossover cable |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Aluminium |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable length | 50 m |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Height | 50000 mm |
| Weight | 3 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package type | Bag |
| Package weight | 3.1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code | 85444210 |
| Other features | |
| Cable type | Crossover cable |
| Package type | Bag |