We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SilverNet SIL DLC 20M networking cable Black Cat5e F/UTP (FTP)
SKU
SIL DLC 20M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Copper core, Black, 20 m, 2 x RJ-45 Plugs included
- Installation temperature range: -40 to +85°C
- Operating temperature range: -40 to +85°C
- Aluminium Shielded Internal Sheath
- Aluminium Shielded RJ45 Head
- Twisted-pair copper wiring
- Heavy-duty outdoor casing
- Internal Grounding Wire
Category: Networking Cables
| Cable length | 20 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| SKU | SIL DLC 20M |
| EAN | 5060693980541 |
| Manufacturer | SilverNet |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The SIL DLC 20M is a 20 Metre Cat5e FTP outdoor cable, features a Solid Copper Core, Aluminium Shielding, Twisted Pair Wiring, Outdoor Grade Sheath and includes 2x Shielded RJ45 Plugs.
It is 24AWG and is foil shielded to keep out any electromagnetic interference. It can be earthed using the internal grounding wire.
The SIL DLC 20M is suitable for underground burial, mounting to buildings and indoor installations. The cable can deliver gigabit speeds (depending on your network), is flexible and easy to install.
It is 24AWG and is foil shielded to keep out any electromagnetic interference. It can be earthed using the internal grounding wire.
The SIL DLC 20M is suitable for underground burial, mounting to buildings and indoor installations. The cable can deliver gigabit speeds (depending on your network), is flexible and easy to install.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Aluminium |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 20 m |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Cable type | Straight-through cable |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Aluminium |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 20 m |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Cable shape | Round |
| Packaging content | |
| Packaging content | 1 x 20 Metre outdoor shielded Ethernet cable with 2 x RJ45 shielded connectors. |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 20000 mm |
| Weight | 900 g |
| Packaging data | |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package type | Bag |
| Package weight | 1 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code | 85444210 |
| Other features | |
| Cable type | Straight-through cable |
| Package type | Bag |