We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SilverNet SIL DLC 10M networking cable Black Cat5e F/UTP (FTP)
SKU
SIL DLC 10M
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Copper core, Black, 10 m, 2 x RJ-45 Plugs included
- Installation temperature range: -40 to +85°C
- Operating temperature range: -40 to +85°C
- Aluminium Shielded Internal Sheath
- Aluminium Shielded RJ45 Head
- Twisted-pair copper wiring
- Heavy-duty outdoor casing
- Internal Grounding Wire
Category: Networking Cables
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| SKU | SIL DLC 10M |
| EAN | 5060693980534 |
| Manufacturer | SilverNet |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The SIL DLC 10M is a 10 Metre Cat5e FTP outdoor cable, designed with 24AWG full copper twisted pairs and is foil shielded to ensure any EMI is kept to a minimum. It also has an internal grounding wire so it can be earthed.
Features a Solid Copper Core, Aluminium Shielding, Twisted Pair Wiring, Outdoor Grade Sheath and includes 2x Shielded RJ45 Plugs.
The SIL DLC 10M is suitable for burying underground, mounting to buildings or installing indoors. The 6mm copper cable is flexible, easy to install and (depending on your network) can deliver speeds of up to 1 gigabit.
Features a Solid Copper Core, Aluminium Shielding, Twisted Pair Wiring, Outdoor Grade Sheath and includes 2x Shielded RJ45 Plugs.
The SIL DLC 10M is suitable for burying underground, mounting to buildings or installing indoors. The 6mm copper cable is flexible, easy to install and (depending on your network) can deliver speeds of up to 1 gigabit.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Aluminium |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 10 m |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | F/UTP (FTP) |
| Cable type | Straight-through cable |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Aluminium |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Solid |
| Cable length | 10 m |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Cable shape | Round |
| Packaging content | |
| Packaging content | 1 x 10 Metre outdoor shielded Ethernet cable with 2 x RJ45 shielded connectors. |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 10000 mm |
| Weight | 400 g |
| Packaging data | |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package type | Bag |
| Package weight | 500 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code | 85444210 |
| Other features | |
| Cable type | Straight-through cable |
| Package type | Bag |