We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SilverNet LMR 400 Antenna Cables
SKU
SIL 4CAB 2M X2
- 2 Metre Length cables
- Double Shielded
- Very Low Signal Loss
- High performance N-type connectors
- N-type male to N-type male
- Operating Temperature -40 to +85°C
Category: Coaxial Cables
| SKU | SIL 4CAB 2M X2 |
|---|---|
| EAN | 5060693980589 |
| Manufacturer | SilverNet |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The SIL 4CAB 2M x2 consists of two LMR 400 cables, each 2 meters in length, equipped with N-type male connectors.
These cables are double-shielded RF Coax cables designed for connecting external antennas to SilverNet radios, such as the SIL BASE 500 and SIL AP1200. They are available in pairs and come in four lengths: 1 meter, 2 meters, 4 meters, and 8 meters.
SilverNet's LMR 400 cables feature very low loss and are equipped with high-performance N-type connectors, which are covered in heat shrink to ensure a waterproof seal. The cables can operate in temperatures ranging from -40 to +85°C.
Additionally, SilverNet's LMR 400 cables are compatible with the PRO Range and are suitable for all SilverNet antennas, including the Omni, Sector, Grid, and Dish models.
These cables are double-shielded RF Coax cables designed for connecting external antennas to SilverNet radios, such as the SIL BASE 500 and SIL AP1200. They are available in pairs and come in four lengths: 1 meter, 2 meters, 4 meters, and 8 meters.
SilverNet's LMR 400 cables feature very low loss and are equipped with high-performance N-type connectors, which are covered in heat shrink to ensure a waterproof seal. The cables can operate in temperatures ranging from -40 to +85°C.
Additionally, SilverNet's LMR 400 cables are compatible with the PRO Range and are suitable for all SilverNet antennas, including the Omni, Sector, Grid, and Dish models.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | N-type |
| Connector 1 | N-type |
| Features | |
| Jacket material | Polyethylene (PE) |
| Jacket thickness | 1.02 cm |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| Conductor size | 2.74 mm |
| Conductor resistance | 1.39 Ω |
| Insulation material | Foamed polyethylene |
| Frequency band | 5 GHz |
| Country of origin | United Kingdom |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Black |
| Impedance | 50 Ω |
| Magnetically shielded | Yes |
| Connector 2 | N-type |
| Connector 1 | N-type |
| Certification | CE |
| Cable type | LMR400 |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyethylene (PE) |
| Product colour | Black |
| Impedance | 50 Ω |
| Weight | 450 g |
| Package type | Polybag |
| Package depth | 350 mm |
| Package weight | 490 g |
| Magnetically shielded | Yes |
| Cable type | LMR400 |
| Cable length | 2 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -70 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Package width | 350 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package weight | 490 g |
| Packaging content | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Packaging data | |
| Weight | 450 g |
| Package width | 350 mm |
| Package type | Polybag |
| Package height | 40 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package weight | 490 g |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| UK Trade Tariff code | 85444210 |