We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SilverNet 52 PSU SW4 network switch component Power supply
SKU
SIL 52 PSU SW4
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Desktop PSU, Output voltage: 52V, Output current: max. 2.3A, Power: 120W
- Sleek Desktop Design
- 120W Power
- 52V Output Power
- 2.3A Max Output
- Compatible with Series 7 Switch Range
- 0° - 40° Operating Temperature
Category: Network Switch Components
| SKU | SIL 52 PSU SW4 |
|---|---|
| EAN | 5060693980619 |
| Manufacturer | SilverNet |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The SIL 52 PSU SW4 is a 120W 2.3A desktop Power Supply Unit for Series 7 Switch Range.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Power supply |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, UL62368, EN62368, GB4943, GB8898, EN60950 |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Short circuit |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Height | 32.5 mm |
| Compliance industry standards | IEC-61000-4-5 Level 3, IEC-61000-4-4 / 1995 3, (EN 55024:1998+A1:2001+A2:2003,EN 61000-4-2), (EN 55024:1998+A1:2001+A2:2003,EN 61000-4-2) FCC part 15 : Class B for radiated and conducted emissions. EN55032:2015 , Class B for radiated and conducted emissions. GB9254-2008,GB17625.1-2012 |
| Package width | 110 mm |
| Package weight | 480 g |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Network | |
| Compliance industry standards | IEC-61000-4-5 Level 3, IEC-61000-4-4 / 1995 3, (EN 55024:1998+A1:2001+A2:2003,EN 61000-4-2), (EN 55024:1998+A1:2001+A2:2003,EN 61000-4-2) FCC part 15 : Class B for radiated and conducted emissions. EN55032:2015 , Class B for radiated and conducted emissions. GB9254-2008,GB17625.1-2012 |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 47 63 Hz |
| Power requirements | 48V DC |
| Total power | 120 W |
| Maximum current | 2.3 A |
| Inrush current | 60 A |
| DC output voltage | 52 V |
| Voltage tolerance | 3% |
| Ripple & noise | 300 mVpp |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 458 g |
| Height | 32.5 mm |
| Width | 68.4 mm |
| Depth | 161 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE, UL62368, EN62368, GB4943, GB8898, EN60950 |
| Packaging content | |
| Packaging content | 1 x 52W PSU and 1 x UK power lead |
| Logistics data | |
| Country of origin | United Kingdom |
| UK Trade Tariff code | 85044095 |