We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Silicon Power Jewel J06 USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Blue
SKU
SP032GBUF3J06V1D
- Tiny and Trendy design
- Specialized shape design for easy operation
- Waterproof, vibration-proof and dustproof
- Recuva File Recovery, allowing recovery of erased files, such as digital photos, documents, music and videos
- SP Widget, the exclusive free-download software, provides powerful functions such as data backup & restore, AES 256-bit encryption and cloud storage for efficient data management
Category: USB Flash Drives
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Capacity | 32 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | SP032GBUF3J06V1D |
| EAN | 4712702636314 |
| Manufacturer | Silicon Power |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Impressively tiny, incredibly easy
Along with a super-tiny drive body and eye-catching color choice, the Jewel J06 greatly minimizes the dimensions and weight for easy daily carrying. The ergonomic shape is especially designed for better and simpler using and holding.
Groove design for easy carrying
Jewel J06 is equipped with a delicate curved shape and an enlarged groove design, which supports simple operation and easy carrying.
Waterproof, dustproof and vibration-proof protections
In order to avoid data loss and corruption, Jewel J06 use of Micro COB (Chip On Board) technology and durable rubberized material that can promise complete protection against water, dust and vibration.
SuperSpeed USB 3.1 Gen1 interface
SuperSpeed USB 3.1 Gen1 (USB3.0) interface enables blazing-fast speed performance to quickly transfer large files including HD videos, high-resolution photos and great numbers of documents in seconds.
Along with a super-tiny drive body and eye-catching color choice, the Jewel J06 greatly minimizes the dimensions and weight for easy daily carrying. The ergonomic shape is especially designed for better and simpler using and holding.
Groove design for easy carrying
Jewel J06 is equipped with a delicate curved shape and an enlarged groove design, which supports simple operation and easy carrying.
Waterproof, dustproof and vibration-proof protections
In order to avoid data loss and corruption, Jewel J06 use of Micro COB (Chip On Board) technology and durable rubberized material that can promise complete protection against water, dust and vibration.
SuperSpeed USB 3.1 Gen1 interface
SuperSpeed USB 3.1 Gen1 (USB3.0) interface enables blazing-fast speed performance to quickly transfer large files including HD videos, high-resolution photos and great numbers of documents in seconds.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 32 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Blue |
| Protection features | Dust resistant, Vibration proof, Waterproof |
| Form factor | Cap |
| Security | |
|---|---|
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Fingerprint reader | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Blue |
| Protection features | Dust resistant, Vibration proof, Waterproof |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 16 mm |
| Weight | 3.6 g |
| Height | 8.1 mm |
| Depth | 24 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |