We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Silicon Power Armor A30 external hard drive 1 TB White
SKU
SP010TBPHDA30S3W
- 3m military-grade shockproof (MIL-STD-810F 516.5 procedure IV, transit drop test)
- Product meets the test standard under normal use. Please do not deliberately drop or damage the product
- 3-Meter freefall test
- Cable-carry function
- SuperSpeed USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0) interface
- Advanced internal hard drive suspension system
- Easy plug in and use - no external adapter required
- LED light to indicate data transfer activity and power status
- Free download of SP Widget software for data backup & restore, AES 256-bit encryption, and cloud storage
Category: External Hard Drives
| HDD capacity | 1000 GB |
|---|---|
| HDD size | 2.5 " |
| Product colour | White |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | SP010TBPHDA30S3W |
| EAN | 4712702631227 |
| Manufacturer | Silicon Power |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Armor up with shockproof protection, color up with trendy sport-style
Cable wrap-around design
Armor A30's bulging silica gels, which are symmetrically built on the outer case, transform into exterior slots for cable to store and wrap around the case. This brilliant design offers an ideal storage solution and practicality.
Military-grade Shockproof Protection
Armor A30 is comprised of a shock-resistant silica gel, building from the internal structure to the exterior, adding an extra shield to withstand crushes and shocks. Furthermore, Armor A30 has passed the test in compliance with stringent US military MIL-STD-810G (transit drop test), giving users a full range of protection when dealing with toughest conditions.
Hexagonal pattern for scratch resistent
Armor A30 features a distinguished hexagonal pattern covering over the surface, which makes A30 more durable to any scratches or fractions while using on a daily basis.
SuperSpeed USB 3.1 Gen1 interface
The SuperSpeed USB 3.1 Gen1 (USB3.0) delivers outstanding read/write speed. It saves users' precious time to easily edit or store large files including graphics and HD videos.
Cable wrap-around design
Armor A30's bulging silica gels, which are symmetrically built on the outer case, transform into exterior slots for cable to store and wrap around the case. This brilliant design offers an ideal storage solution and practicality.
Military-grade Shockproof Protection
Armor A30 is comprised of a shock-resistant silica gel, building from the internal structure to the exterior, adding an extra shield to withstand crushes and shocks. Furthermore, Armor A30 has passed the test in compliance with stringent US military MIL-STD-810G (transit drop test), giving users a full range of protection when dealing with toughest conditions.
Hexagonal pattern for scratch resistent
Armor A30 features a distinguished hexagonal pattern covering over the surface, which makes A30 more durable to any scratches or fractions while using on a daily basis.
SuperSpeed USB 3.1 Gen1 interface
The SuperSpeed USB 3.1 Gen1 (USB3.0) delivers outstanding read/write speed. It saves users' precious time to easily edit or store large files including graphics and HD videos.
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Wi-Fi | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Hard drive | |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Type | HDD |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-A |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | White |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Certification | CE/FCC/BSMI/Green dot/WEEE/RoHS/KCC/RCM |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Housing material | Plastic, Rubber |
| Power | |
| Bus powered | USB |
| Certificates | |
| Certification | CE/FCC/BSMI/Green dot/WEEE/RoHS/KCC/RCM |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE/FCC/BSMI/Green dot/WEEE/RoHS/KCC/RCM |
| Housing material | Plastic, Rubber |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 181 g |
| Width | 134 mm |
| Depth | 87.5 mm |
| Height | 18.6 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | White |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| LED indicators | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Housing material | Plastic, Rubber |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Output voltage | 5 V |