We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Shure SB903 household battery Rechargeable battery Lithium-Ion (Li-Ion)
SKU
SB903
Category: Household Batteries
| SKU | SB903 |
|---|---|
| EAN | 0042406563031 |
| Manufacturer | Shure |
| Availability | Out of Stock |
Want to know the exact amount of battery charge left? SB903 rechargeable lithium-ion batteries unlock real-time battery life and battery health features for SLX-D Digital Wireless transmitters.
| Battery | |
|---|---|
| Battery type | Rechargeable battery |
| Battery voltage | 3.6 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 1200 mAh |
| Product colour | Grey |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Features | |
| Battery voltage | 3.6 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 1200 mAh |
| Product colour | Grey |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 32.5 mm |
| Depth | 55.5 mm |
| Height | 14.5 mm |
| Weight | 28 g |
| Other features | |
| Battery type | Rechargeable battery |