We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp Trolley PD03MHA
SKU
100014281
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
f / 46” - 98” Screens, High-End Mobile, Motorised, Height-Adjustable Mount, 120kg max, VESA 800 x 400, 1101 x 671 x 1767 mm, Aluminium / Anthracite
- Soft motorised height-adjustment, readily available from a button on the side of the unit
- Especially designed for usage with touch displays
- Professional cable management inside the main body
- Storage space for equipment
- Easy to move (large handles are standard)
- Lockable 100 mm casters enable safe and easy maneuverability over various flooring surfaces
- Highly pre-assembled to make installation quick and easy
- Patent approved and design protected
Category: Signage Display Mounts
| SKU | 100014281 |
|---|---|
| EAN | 5028695113497 |
| Manufacturer | Sharp |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Add flexibility and ergonomics for your interaction.
Automatic height-adjustable trolley offering moveable and ergonomic interactivity for corporate and education, with focus on stability, mobility and flexibility.
Elegant yet robust, the bracket prevents the display from shaking when touched. Electrical height-adjustment makes it easy to adjust the screen to different users.
Automatic height-adjustable trolley offering moveable and ergonomic interactivity for corporate and education, with focus on stability, mobility and flexibility.
Elegant yet robust, the bracket prevents the display from shaking when touched. Electrical height-adjustment makes it easy to adjust the screen to different users.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 116.8 cm (46") |
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.49 m (98") |
| Ergonomics | |
| Lockable wheels | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Adjustable | Yes |
| Wheels | Yes |
| Height adjustment type | Electric |
| Cable management | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Motorized | Yes |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Product colour | Aluminium, Anthracite |
| Power | |
| Remotely operated | Yes |
| Motorized | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1101 mm |
| Depth | 671 mm |
| Height | 1767 mm |
| Weight | 82.5 kg |
| Package 3 weight | 9.5 kg |
| Package 3 dimensions (W x D x H) | 930 x 290 x 90 mm |
| Package 2 weight | 65 kg |
| Package 2 dimensions (W x D x H) | 1740 x 790 x 240 mm |
| Number of packaging boxes | 3 |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package 3 weight | 9.5 kg |
| Package 3 dimensions (W x D x H) | 930 x 290 x 90 mm |
| Package 2 weight | 65 kg |
| Package 2 dimensions (W x D x H) | 1740 x 790 x 240 mm |
| Number of packaging boxes | 3 |
| Package 1 weight | 20.4 kg |
| Package 1 dimensions (WxDxH) | 1160 x 750 x 120 mm |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Remote control included | No |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Remotely operated | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Adjustable | Yes |
| Wheels | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Other features | |
| Wheels | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |