We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp SDM-L Slot-in PC; Processor: Intel ElkhartLake Atom x6413E
SKU
100016154
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Elkhart Lake Atom x6413E, Intel UHD Graphics, 8GB RAM, 128GB M.2 SSD (SATA), Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021
- High reliability – using Intel embedded chipsets provides a robust solution for 24/7 applications in the IoT and signage world
- Plug & Play with Sharp/NEC Large Format Displays – combine the SDM Essential module with a Sharp/NEC display for a 100% working solution, out of the box
- Long term support – with the latest Windows 10 IoT LTSC 2021, receive software servicing updates from Microsoft for 10 years
- Superb video playback – native media codec support of h.264/h.265/VP8/VP9 for smooth 4Kp60 playback
- High security – with integrated TPM2.0 capability using Intel® Platform Trust Technology (Intel® PTT)
- Manageability – utilise the integrated watchdog to automatically restart applications
Category: Signage Display Accessories
| SKU | 100016154 |
|---|---|
| Manufacturer | Sharp |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Intel® Smart Display Module (SDM) - The Essential SDM Module
The Essential SDM module is optimised for signage applications, driving video content in Ultra-High Definition (UHD) resolution, suitable for flight information (FIDS) in airport terminals and retail or corporate signage applications.
With the Intel chipset, Elkhart Lake x6413E, benefit from the highest performance at low power consumption, reducing the Total Cost of Ownership for 24/7 applications.
The Essential SDM module is optimised for signage applications, driving video content in Ultra-High Definition (UHD) resolution, suitable for flight information (FIDS) in airport terminals and retail or corporate signage applications.
With the Intel chipset, Elkhart Lake x6413E, benefit from the highest performance at low power consumption, reducing the Total Cost of Ownership for 24/7 applications.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Plug-in-module |
| Product colour | Silver |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| SSD capacity | 128 GB |
| SSD interface | SATA |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 2 |
| RJ-45 input ports | 1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 175 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 325 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 1.2 kg |