We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp PN-HW551 Digital signage flat panel 139.7 cm (55") TFT 350 cd/m² Black
SKU
60005500
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
G, LCD 55", 3840 x 2160 px, 8 ms, VGA, HDMI, USB, 140 kWh, 1239 x 711.5 x 62 mm, 16 kg
- Make an impact with the 55" display in your retail or corporate environments
- Showcase images and video in detail with 4K Ultra HD resolution (3840 x 2160 pixels)
- Enhanced and true representation of colour shown from wide colour gamut
- Continuous display of content during business operating hours 16/7
- Show and hear content easily with integrated 4K USB media player and speakers
- Latest HDMI Connectivity for 4K at 60Hz
- Slim, sleek and elegant design to suit any setting
- Flexible installation in portrait and landscape
Category: Signage Displays
With Sharp’s PN-HW551 digital signage display, you can enjoy the perfect combination of slim and stylish design and crystal clear pictures. So you can get your message across loud and clear, wherever it needs to be seen.
Whether it's a meeting room, reception area, fashion store or for digital signage and public spaces, this large display is guaranteed to grab attention. With content shown in 4K resolution, you will see images and videos in excellent quality.
A built-in USB media player provides an easy way to display slideshows of 4K Ultra HD photos or play Full HD videos and music – without any extra hardware or unsightly cabling. So there’s no need to buy and connect a PC to run the media or spend time learning how to use specialist software applications. Simply plug in a USB stick and you’re ready to go!
The PN-HW range of displays are designed for use in corporate and retail environments and come in a range of sizes - from 43"all the way to 86". So whether you need a small display for limited spaces or larger one to make a bigger impact, you will find a display to suit your needs.
Whether it's a meeting room, reception area, fashion store or for digital signage and public spaces, this large display is guaranteed to grab attention. With content shown in 4K resolution, you will see images and videos in excellent quality.
A built-in USB media player provides an easy way to display slideshows of 4K Ultra HD photos or play Full HD videos and music – without any extra hardware or unsightly cabling. So there’s no need to buy and connect a PC to run the media or spend time learning how to use specialist software applications. Simply plug in a USB stick and you’re ready to go!
The PN-HW range of displays are designed for use in corporate and retail environments and come in a range of sizes - from 43"all the way to 86". So whether you need a small display for limited spaces or larger one to make a bigger impact, you will find a display to suit your needs.
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 1.06 billion colours |
| LED backlighting type | Full-Array |
| Display technology | TFT |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 139 cm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of displays | 1 |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Bezel width (top) | 1.4 cm |
| Bezel width (side) | 1.4 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.5 cm |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 150 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1239 mm |
| Depth | 62 mm |
| Height | 711.5 mm |
| Weight | 16 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| LED backlighting type | Full-Array |
| Sustainability certificates | California Energy Commission (CEC) |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Features | |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Other features | |
| Display technology | TFT |
| Bezel width (top) | 1.4 cm |
| Bezel width (side) | 1.4 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.5 cm |
| Energy efficiency scale | A to G |