We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp PN-HW501T interactive whiteboard 127 cm (50") 3840 x 2160 pixels Touchscreen Black
SKU
60005494
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
TFT LCD, 3840 x 2160, 50 / 125, 16:9, W-LED / Full Array, 350, 4000 : 1, 1,06 billion, 8 ms, 178 / 178
- Make an impact with the 50" display in your retail or corporate environments
- Showcase images and video in detail with 4K Ultra HD resolution (3840 x 2160 pixels)
- Enhanced and true representation of colour shown from wide colour gamut
- Continuous display of content during business operating hours 16/7
- Show and hear content easily with integrated 4K USB media player and speakers
- Latest HDMI Connectivity for 4K at 60Hz
- Slim, sleek and elegant design to suit any setting
- Flexible installation in portrait and landscape
Category: Interactive Whiteboards
With Sharp’s PN-HW501 digital signage display, you can enjoy the perfect combination of slim and stylish design and crystal clear pictures. So you can get your message across loud and clear, wherever it needs to be seen.
Whether it's a meeting room, reception area, fashion store or for digital signage and public spaces, this large display is guaranteed to grab attention. With content shown in 4K resolution, you will see images and videos in excellent quality.
A built-in USB media player provides an easy way to display slideshows of 4K Ultra HD photos or play Full HD videos and music – without any extra hardware or unsightly cabling. So there’s no need to buy and connect a PC to run the media or spend time learning how to use specialist software applications. Simply plug in a USB stick and you’re ready to go!
The PN-HW range of displays are designed for use in corporate and retail environments and come in a range of sizes - from 43" all the way to 86". So whether you need a small display for limited spaces or larger one to make a bigger impact, you will find a display to suit your needs.
Whether it's a meeting room, reception area, fashion store or for digital signage and public spaces, this large display is guaranteed to grab attention. With content shown in 4K resolution, you will see images and videos in excellent quality.
A built-in USB media player provides an easy way to display slideshows of 4K Ultra HD photos or play Full HD videos and music – without any extra hardware or unsightly cabling. So there’s no need to buy and connect a PC to run the media or spend time learning how to use specialist software applications. Simply plug in a USB stick and you’re ready to go!
The PN-HW range of displays are designed for use in corporate and retail environments and come in a range of sizes - from 43" all the way to 86". So whether you need a small display for limited spaces or larger one to make a bigger impact, you will find a display to suit your needs.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 127 cm (50") |
| Working area | 1095.84 x 616.41 mm |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| Panel type | LCD |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Pixel pitch | 0.2854 x 0.2854 mm |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| HD type | 4K Ultra HD |
| LED backlighting type | Full-Array |
| Features | |
| Display diagonal | 127 cm (50") |
| Working area | 1095.84 x 616.41 mm |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| Panel type | LCD |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Pixel pitch | 0.2854 x 0.2854 mm |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| HD type | 4K Ultra HD |
| LED backlighting type | Full-Array |
| Product colour | Black |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 10 W |
| Projector | |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Built-in projector | No |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Network | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDCP | Yes |
| Microphone connectivity | 3.5 mm |
| RS-232 ports | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ergonomics | |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 130 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Technical details | |
| Working area | 1095.84 x 616.41 mm |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | LCD |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Response time | 8 ms |
| Pixel pitch | 0.2854 x 0.2854 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1124 mm |
| Depth | 69 mm |
| Height | 646 mm |
| Weight | 13 kg |
| Packaging content | |
| Stylus included | Yes |
| Stylus pen type | Passive |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Stylus included | Yes |