We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp PN-HW501 127 cm (50") LED 4K Ultra HD Black
SKU
60005497
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Sharp PN-HW501, 127 cm (50"), LED, 3840 x 2160 pixels
Category: Signage Displays
Sharp PN-HW501. Display diagonal: 127 cm (50"), Display technology: LED, Display resolution: 3840 x 2160 pixels, HD type: 4K Ultra HD. Product colour: Black
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Active display area (W x H) | 1095.84 x 616.41 mm |
| Display technology | LED |
| Display diagonal | 127 cm (50") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2854 x 0.2854 mm |
| Display diagonal (metric) | 125.7 cm |
| Display brightness (peak) | 350 cd/m² |
| Ports & interfaces | |
| Mini VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 130 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1124 mm |
| Depth | 69 mm |
| Height | 646.5 mm |
| Weight | 13 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
| Mini VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Display technology | LED |
| Plug and Play | Yes |
| Display brightness (peak) | 350 cd/m² |