We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp PN-HS551 Digital signage flat panel 139.7 cm (55") TFT 700 cd/m² 4K Ultra HD Black 24/7
SKU
60005553
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
LCD 55", 3840 x 2160, 4K UHD, 16:9, 5000:1, HDMI, 100-240 V AC, 50/60 Hz 1241 x 712.6 x 63.5, 18kg
- Simply more life-like – the displays come with a wide colour gamut showing every colour with much greater accuracy
- Operation around the clock – 24/7 with 700 cd/m2 brightness
- Real impact – with built-in speakers, support for USB playback and range of connectivity, it is easy to create digital signage
- Control made simple – using an integrated LAN/RS-232C interface all your displays can easily be controlled and monitored from a single PC
- All the flexibility you need – the display can be wall mounted in either landscape or portrait mode as well as face-down on a ceiling or face-up on a table or floor
Category: Signage Displays
Make a real impact – anytime, anywhere
Bring all of your information bursting into life wherever and whenever you need to stand out from the crowd.
Sharp’s PN-HS professional digital signage displays offer a unique combination of an exceptionally slim and stylish design, brilliantly clear and bright 4K pictures, 24/7 operation and flexible installation. It makes them great for signage and information sharing in a wide range of retail, corporate and transport environments, including high brightness areas like train stations and airports.
Bring all of your information bursting into life wherever and whenever you need to stand out from the crowd.
Sharp’s PN-HS professional digital signage displays offer a unique combination of an exceptionally slim and stylish design, brilliantly clear and bright 4K pictures, 24/7 operation and flexible installation. It makes them great for signage and information sharing in a wide range of retail, corporate and transport environments, including high brightness areas like train stations and airports.
| Display | |
|---|---|
| Panel type | LCD |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Active display area (W x H) | 1209 x 680 mm |
| Display technology | TFT |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 700 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.315 x 0.315 mm |
| Display diagonal (metric) | 138 cm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Haze rate | 25% |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| RS-232C | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Bezel width (top) | 1.39 cm |
| Bezel width (side) | 1.39 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.39 cm |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Transportation |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| HDCP | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 190 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 185 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1241 mm |
| Depth | 63.5 mm |
| Height | 712.6 mm |
| Weight | 18 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1350 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 860 mm |
| Package weight | 23 kg |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel type | LCD |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Features | |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| Panel type | LCD |
| Display technology | TFT |
| Bezel width (top) | 1.39 cm |
| Bezel width (side) | 1.39 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.39 cm |
| Energy efficiency scale | A to G |