We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp MultiSync EA241F computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
SKU
60006212
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
24", IPS, 1920 x 1080, 16.78M, 250 cd/m², 1000:1, 5 ms
- In-demand display size – the popular 23.8” display with Full HD resolution is the perfect size for busy office workspaces.
- Best in form and function – future-ready design with 3-sided ultra-narrow bezel, available in black or white, complementing a fresh professional office interior.
- Maximum attention to health and well-being – the outstanding ergonomic height adjustment from 0 to 150 mm; eye pleasing built-in Low Blue Light and Flicker-Free technology; plus integrated ambient light sensor all combines to tailor the perfect individual setup to boost productivity.
- Auto-Adjust Power Consumption – to minimize unnecessary power usage, the Human and Ambient Light Sensors adjust the display brightness according to user presence and room lighting conditions.
- Ease of multi-display control – manage the settings of up to 5 displays in a multi-monitor configuration via the master display with ControlSync® technology.
Category: Computer Monitors
Re-imagine your desktop computing experience
With the MultiSync EA Series, Sharp has developed monitor solutions that push the boundaries of what you’ve come to know as business-class screen performance. The EA Series deliver a completely redesigned chassis with a host of enhanced features, advanced technologies, future-proof connectivity and environmentally friendly benefits. All models utilise IPS LCD panels, which boast the best possible colour accuracy and minimal viewing angle shift.
Every model features LED backlights, enabling a thin and light design. Other green features include ECO Mode™, a carbon footprint meter and an ambient light sensor, which automatically adjusts the brightness to the optimal setting depending on ambient lighting, screen content or both.
With the MultiSync EA Series, Sharp has developed monitor solutions that push the boundaries of what you’ve come to know as business-class screen performance. The EA Series deliver a completely redesigned chassis with a host of enhanced features, advanced technologies, future-proof connectivity and environmentally friendly benefits. All models utilise IPS LCD panels, which boast the best possible colour accuracy and minimal viewing angle shift.
Every model features LED backlights, enabling a thin and light design. Other green features include ECO Mode™, a carbon footprint meter and an ambient light sensor, which automatically adjusts the brightness to the optimal setting depending on ambient lighting, screen content or both.
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 101.6% |
| Adobe RGB coverage | 75.3% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 5000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.275 x 0.275 mm |
| Horizontal scan range | 31.5 - 83 kHz |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 61 cm (24") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Management features | |
| Plug and Play | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Design | |
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of upstream ports | 1 |
| Headphone out | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of downstream ports | 3 |
| Technical details | |
|---|---|
| Width (without stand) | 537.7 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS, WEEE |
| Weight (with stand) | 6.1 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Power |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -170 - 170° |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Plug and Play | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 47 W |
| Power consumption (standby) | 0.31 W |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 11 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width (without stand) | 537.7 mm |
| Width (with stand) | 537.7 mm |
| Depth (with stand) | 250 mm |
| Height (with stand) | 486.6 mm |
| Bezel width (side) | 0.8 mm |
| Bezel width (top) | 0.8 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.58 cm |
| Weight (with stand) | 6.1 kg |
| Weight (without stand) | 3.6 kg |
| Indication | |
| LED indicators | Power |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Other features | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS, WEEE |
| Width (without stand) | 537.7 mm |
| Power consumption (max) | 47 W |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
| Front bezel colour | Black |