We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sharp 100015608 embedded computer 3 GHz Intel® Core™ i3 128 GB SSD 8 GB
SKU
100015608
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Core i3-8100H, Intel UHD Graphics 630, 8GB RAM, 128GB M.2 SSD (SATA), Windows 10 IoT Enterprise LTSC x64bit
- Versatile performance - The CoreTM i3-8100H processor with 8GB dual channel DDR4 RAM delivers fast data processing and is capable to run multiple operations and applications at the same time; powering the next generation of embedded computing
- Tailored for your needs - customer specific configurations for RAM, SSD, operating system and pre-installed software
- High usage flexibility - thanks to wide connectivity such as 4 x USB, MiniDP++, Gigabit Ethernet, Audio and optional WiFi; there’s no need to add additional adapters or signal splitters
- Seamless and fully embedded - The Intel® SDM form factor provides a compact and fully embedded solution ensuring that all connectors are integrated including Power, Video & Audio Signals and RS232
- 100% compatibility and enhanced feature-set - in combination with supported NEC large format displays
- Built for business - The TPM chipset provides enhanced hardware security through integrated cryptographic keys
- High reliability - Ideally suited for 24/7 operation due to the use of industrial grade components
Category: Embedded Computers
| SKU | 100015608 |
|---|---|
| EAN | 4260400614962 |
| Manufacturer | Sharp |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Configurable Intel® SDM Slot-In PC for all type of midrange signage applications
This Core i3 powered Intel® SDM Large Slot-in PC supports a wide variety of applications such as flight and passenger information, retail and corporate signage as well as interactive and kiosk applications.
Tailor-made solutions can be provided with a wide choice of, solid-state drives, RAM and operating systems
This Core i3 powered Intel® SDM Large Slot-in PC supports a wide variety of applications such as flight and passenger information, retail and corporate signage as well as interactive and kiosk applications.
Tailor-made solutions can be provided with a wide choice of, solid-state drives, RAM and operating systems
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 8th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor family | Intel® Core™ i3 |
| Processor model | i3-8100H |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Processor threads | 4 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| SSD interface | M.2 |
| SSD capacity | 128 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| Internal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) ports quantity | 1 pc(s) |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| RS‐232/422 port | Yes |
| USB ports quantity | 5 |
| Performance | |
|---|---|
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 IoT Enterprise |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 8 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 175 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 1 kg |
| Package width | 325 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |