We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seagate SkyHawk Surveilance internal hard drive 2 TB 5400 RPM 128 MB 2.5" Serial ATA III
SKU
ST2000LV000
Category: Internal Hard Drives
SkyHawk Video Hard Drives
SkyHawk drives are smart, safe, and secure for NVR applications.
SkyHawk leverages Seagate's extensive experience in designing drives purpose-built for surveillance applications.
SkyHawk
24×7 workloads can leverage up to 8TB with drives designed for DVR and NVR systems. SkyHawk video drives are equipped with enhanced ImagePerfect™ and SkyHawk Health Management to help you sail through your toughest challenges.
At Seagate, we obsess over quality assurance
A product you can count on is one that keeps getting high-quality scores over its lifetime—no matter when it’s tested.
SkyHawk drives are smart, safe, and secure for NVR applications.
SkyHawk leverages Seagate's extensive experience in designing drives purpose-built for surveillance applications.
SkyHawk
24×7 workloads can leverage up to 8TB with drives designed for DVR and NVR systems. SkyHawk video drives are equipped with enhanced ImagePerfect™ and SkyHawk Health Management to help you sail through your toughest challenges.
At Seagate, we obsess over quality assurance
A product you can count on is one that keeps getting high-quality scores over its lifetime—no matter when it’s tested.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Surveillance system |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 140 MB/s |
| Average latency | 5.6 ms |
| HDD number of heads | 4 |
| Start/stop cycles | 600000 |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Surveillance system |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 140 MB/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Average latency | 5.6 ms |
| HDD number of heads | 4 |
| Start/stop cycles | 600000 |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Shock sensor | Yes |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| 24/7 operation | Yes |
| Power | |
| Start-up current | 1 A |
| Operating voltage | 5 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | -304.8 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -304.8 - 12192 m |
| Operating shock | 400 G |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA III |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 90 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.3 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |