We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SANUS CFA16SM
SKU
CFA16SM-B1
Category: Rack Accessories
| SKU | CFA16SM-B1 |
|---|---|
| EAN | 0793795525604 |
| Manufacturer | SANUS |
| Availability | Out of Stock |
SANUS Component Series CFA16SM on-wall swing-out accessory allows easy access to back of a wall-mounted modular rack system. With the CFA16SM, any single or stacked rack can be installed to effortlessly swivel out from wall with just one kit. Locking pins securely hold rack against the wall when returned to its home position. Cable management pass through feature ensures wires will safely stay protected when routed from any direction to back of rack.
- Hardware included
- Stackable Skeleton rack compatible
- Hardware included
- Stackable Skeleton rack compatible
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | CFR1620, CFR1615 |
| Product colour | Metallic |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 546.1 mm |
| Package height | 88.9 mm |
| Package depth | 96.5 mm |
| Package weight | 910 g |
| Width | 518.2 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 546.1 mm |
| Package height | 88.9 mm |
| Package depth | 96.5 mm |
| Package weight | 910 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Compatibility | CFR1620, CFR1615 |
| Colour | |
| Product colour | Metallic |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |