We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Sandberg USB Webcam Pro+ 4K
SKU
133-98
- Crystal clear 4K HD image
- Perfect for online meetings
- Driver-free installation
- Sliding lens cover to protect your privacy
Category: Webcams
| Megapixel (approx.) | 8 MP |
|---|---|
| Maximum video resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera HD type | Full HD |
| SKU | 133-98 |
| EAN | 5705730133985 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Sandberg USB Webcam Pro+ 4K offers you a sharp and clear picture thanks to the Full HD 4K resolution. The lens features auto focus and automatic light adjusting, so that the counterpart can always see you clearly. A small embedded cover lets you cover the lens when you want to ensure your privacy. The camera sits on a clamp to attach the camera easily on a laptop screen and the like. Finally, the camera features also stereo microphone.
| Video | |
|---|---|
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Megapixel (approx.) | 8 MP |
| Still image | |
| Auto focus | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Camera | |
| Interface | USB 2.0 |
| Built-in flash | No |
| Plug and Play | Yes |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| Camera HD type | Full HD |
| Plug and Play | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 3264 x 2448 pixels |
| Megapixel (approx.) | 8 MP |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Sensor type | CMOS |
| Interface | USB 2.0 |
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip/Stand |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Lens material | Glass |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package weight | 300 g |
| Technical details | |
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Microphone | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Built-in microphone | Yes |