We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung SM961 M.2 128 GB PCI Express 3.0
SKU
MZVPW128HEGM-00000
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SSD M.2 (2280) 128GB Samsung SM961 OEM (PCIe/NVMe)
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 128 GB |
| SKU | MZVPW128HEGM-00000 |
| EAN | 5055288439504 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 128 GB |
| Internal | Yes |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Green |
| SSD form factor | M.2 |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| SSD capacity | 128 GB |
| Features | |
|---|---|
| Interface | PCI Express 3.0 |
| SSD capacity | 128 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Product colour | Green |
| SSD form factor | M.2 |
| Other features | |
| Product colour | Green |
| Internal | Yes |