We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung PM991a M.2 256 GB PCI Express 3.0 TLC NVMe
SKU
MZVLQ256HBJD-00B00
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Memory type | TLC |
| SSD capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | MZVLQ256HBJD-00B00 |
| EAN | 5055288448001 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Out of Stock |
Fitting storage for best performance PM991a offers remarkable design flexibility through Ball Grid Array (BGA) packaging. Combining power-efficient compactness and boosted robust performance, the PM991a is a first-rate storage solution for slimmer laptops, providing high performance in a tiny package.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| Memory type | TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 3100 MB/s |
| Write speed | 1300 MB/s |
| Random write (4KB) | 300000 IOPS |
| Random read (4KB) | 220000 IOPS |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | Notebook |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| Read speed | 3100 MB/s |
| Write speed | 1300 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 300000 IOPS |
| Random read (4KB) | 220000 IOPS |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Notebook |
| SSD form factor | M.2 |
| Features | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | Notebook |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| Read speed | 3100 MB/s |
| Write speed | 1300 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 300000 IOPS |
| Random read (4KB) | 220000 IOPS |
| SSD form factor | M.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |