We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung Galaxy Tab S2 SM-T813 32 GB 24.6 cm (9.7") 3 GB Android 6.0 Black
SKU
SM-T813NZKEBTU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
9.7"(245.8mm), SAMOLED, 2048 x 1536, 8MP Rear camera, 2.1MP Front camera, 3GB, 32GB, USB 2.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, Android 6.0, Black
- Enjoy the flexibility of a lightweight and slim design
- Stay productive in the ideal office environment
- Take brighter, crisper images in low-light conditions
Category: Tablets
| Display | 9.7" |
|---|---|
| Operating system | Android 6.0 |
| Memory | 3GB |
| SKU | SM-T813NZKEBTU |
| EAN | 8806088379135 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Galaxy Tab S2 |
| PDF URLs |
View PDF |
Exceptionally Lightweight and Slim
Enjoy greater flexibility than ever before with the Galaxy Tab S2. Remarkably slim and ultra-lightweight, use this device to take your e-books, photos, videos and work-related files with you wherever you need to go.
Increased Productivity
The Galaxy Tab S2’s 4 : 3 ratio display provides you with an ideal environment for performing office tasks. Use the Galaxy Tab S2’s Book Cover Keyboard for a desktop PC-like experience, and work on a range of documents.
Clearer, Brighter Images
The Galaxy Tab S2’s 8MP camera and f/1.9-apperture lens allow you to take brighter and crisper pictures and videos than ever before, even in low-light conditions. View your photos and videos in superb clarity on the device’s large Super AMOLED screen.
Seamless Multitasking
Multitask like a pro with the Galaxy Tab S2. Watch HD movies while you are flicking through a digital magazine or surfing the net. Run multiple apps in split screen mode or in pop-up windows.
Fingerprint Security
Get greater security with convenient and accurate fingerprint functionality. Activate fingerprint lock by pressing the home button. Use fingerprint verification to restrict/allow access to your web browser, screen lock mode and your Samsung account.
Enjoy greater flexibility than ever before with the Galaxy Tab S2. Remarkably slim and ultra-lightweight, use this device to take your e-books, photos, videos and work-related files with you wherever you need to go.
Increased Productivity
The Galaxy Tab S2’s 4 : 3 ratio display provides you with an ideal environment for performing office tasks. Use the Galaxy Tab S2’s Book Cover Keyboard for a desktop PC-like experience, and work on a range of documents.
Clearer, Brighter Images
The Galaxy Tab S2’s 8MP camera and f/1.9-apperture lens allow you to take brighter and crisper pictures and videos than ever before, even in low-light conditions. View your photos and videos in superb clarity on the device’s large Super AMOLED screen.
Seamless Multitasking
Multitask like a pro with the Galaxy Tab S2. Watch HD movies while you are flicking through a digital magazine or surfing the net. Run multiple apps in split screen mode or in pop-up windows.
Fingerprint Security
Get greater security with convenient and accurate fingerprint functionality. Activate fingerprint lock by pressing the home button. Use fingerprint verification to restrict/allow access to your web browser, screen lock mode and your Samsung account.
| Display | |
|---|---|
| Display resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Display technology | OLED |
| Display diagonal | 24.6 cm (9.7") |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Display technology marketing name | Super AMOLED |
| Processor | |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory | 3 GB |
| Storage | |
| Storage media | Flash |
| User memory | 23.9 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Video recording modes | 1080p |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2.1 MP |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Auto focus | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Network | |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Headphone out | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Navigation | |
|---|---|
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Fingerprint reader | Yes |
| Performance | |
| Operating system installed | Android 6.0 |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Technical details | |
| Device type | Mobile tablet |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Black |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 6.0 |
| Battery | |
| Browsing time (Wi-Fi) | 8 h |
| Battery capacity | 5870 mAh |
| Continuous video playback time | 12 h |
| Continuous audio playback time | 103 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 169 mm |
| Depth | 5.6 mm |
| Height | 237.3 mm |
| Weight | 378 g |