We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung Clear Case Transparent mobile phone case 17.5 cm (6.9") Cover
SKU
EF-QS938CTEGWW
Category: Mobile Phone Cases
| Maximum screen size | 6.9 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Product colour | Transparent |
| SKU | EF-QS938CTEGWW |
| EAN | 8806095879413 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | In Stock |
Simplicity at its finest
Let the beauty of your phone shine through the durable yet deceivingly transparent Clear Case.
Clear through and through
The Clear Case maintains your phone's appearance and achieves the ideal design, too.
Let the beauty of your phone shine through the durable yet deceivingly transparent Clear Case.
Clear through and through
The Clear Case maintains your phone's appearance and achieves the ideal design, too.
| Design | |
|---|---|
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Package type | Hanging box |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 Ultra |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Card pocket | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S25 Ultra |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | No |
| Closure type | Not applicable |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Hanging box |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Samsung Clear Case Transparent mobile...
Login for pricing
|
Popular
Mobilis ARM BAND 4-6IN . mobile phone...
Login for pricing
|
Bestseller
Mobilis 031003 mobile phone case Black
Login for pricing
|
Recommended
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
Login for pricing
|
Hot Product
OtterBox Symmetry Series for Apple iPh...
Login for pricing
|
OtterBox Symmetry Clear Series for App...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EF-QS938CTEGWW
|
030003
|
031003
|
77-56603
|
77-62794
|
77-62820
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Mobilis
|
Mobilis
|
OtterBox
|
OtterBox
|
OtterBox
|
| Material |
Thermoplastic polyurethane (TPU)
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Any brand
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
N/A
|
N/A
|
Pouch case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Cover case
|
Armband case
|
N/A
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|





