We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Samsung 970 PRO 512 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMe V-NAND MLC
- Read/write speeds of 3500/2300 MB/S
- TBW-600 TB
- Dynamic Thermal Guard technolog
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Memory type | V-NAND MLC |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | MZ-V7P512BW |
| EAN | 5059902035929 |
| Manufacturer | Samsung |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |

The SSD that goes beyond
Experience the best. For intensive workloads on PCs and workstations, the 970 PRO gives utmost performance enabled by Samsung†s NVMe™ SSD leadership. The latest V-NAND technology and new Phoenix controller in a compact M.2 (2280) form factor surpass the demands of tech enthusiasts and professionals.

Fearless Performance
Performance that puts you in command. The 970 PRO combines the next-gen PCIe Gen 3x4 NVMe interface with the latest V-NAND technology and a newly enhanced Phoenix controller to achieve fearless read/write speeds of up to 3,500/2,700 MB/s[1] , approximately 30 percent faster than the previous generation.

Exceptional Endurance
Get the ultimate sustainable performance. The 970 PRO delivers up to 1,200 TBW[2] with a 5-year limited warranty, achieving 50 percent greater endurance than the previous generation, all powered by the latest V-NAND technology.

Unparalleled Reliability
Achieve a new level of drive confidence. Samsungs advanced nickel-coated controller and heat spreader on the 970 PRO enable superior heat dissipation. The Dynamic Thermal Guard automatically monitors and maintains optimal operating temperatures to minimise performance drops.

Samsung Magician
Advanced drive management made simple. The Samsung Magician software will help you keep an eye on your drive. A suite of user-friendly tools helps keep your drive up to date, monitor drive health and speed, and even boost performance.
Experience the best. For intensive workloads on PCs and workstations, the 970 PRO gives utmost performance enabled by Samsung†s NVMe™ SSD leadership. The latest V-NAND technology and new Phoenix controller in a compact M.2 (2280) form factor surpass the demands of tech enthusiasts and professionals.
Fearless Performance
Performance that puts you in command. The 970 PRO combines the next-gen PCIe Gen 3x4 NVMe interface with the latest V-NAND technology and a newly enhanced Phoenix controller to achieve fearless read/write speeds of up to 3,500/2,700 MB/s[1] , approximately 30 percent faster than the previous generation.
Exceptional Endurance
Get the ultimate sustainable performance. The 970 PRO delivers up to 1,200 TBW[2] with a 5-year limited warranty, achieving 50 percent greater endurance than the previous generation, all powered by the latest V-NAND technology.
Unparalleled Reliability
Achieve a new level of drive confidence. Samsungs advanced nickel-coated controller and heat spreader on the 970 PRO enable superior heat dissipation. The Dynamic Thermal Guard automatically monitors and maintains optimal operating temperatures to minimise performance drops.
Samsung Magician
Advanced drive management made simple. The Samsung Magician software will help you keep an eye on your drive. A suite of user-friendly tools helps keep your drive up to date, monitor drive health and speed, and even boost performance.
| Hard drive | |
|---|---|
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Memory type | V-NAND MLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 3500 MB/s |
| Write speed | 2300 MB/s |
| Random write (4KB) | 500000 IOPS |
| Random read (4KB) | 370000 IOPS |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | PC |
| Controller type | Samsung Phoenix |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 1.3 |
| NAND flash type | MLC (Multi Level Cell) |
| Opal SSC 2.0 | Yes |
| DevSlp (device sleep) support | Yes |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 3500 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 2300 MB/s |
| Memory type | V-NAND MLC |
| Random write (4KB) | 500000 IOPS |
| Random read (4KB) | 370000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| TCG Opal 2.0 | Yes |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (average) | 5.2 W |
| Power consumption (max) | 8.5 W |
| Power consumption DevSlp (device sleep) | 5 mW |
| Power consumption (write) | 5.2 W |
| Power consumption (read) | 5.2 W |
| Power consumption (idle) | 0.03 W |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Component for | PC |
| Controller type | Samsung Phoenix |
| NVMe | Yes |
| NVMe version | 1.3 |
| NAND flash type | MLC (Multi Level Cell) |
| Opal SSC 2.0 | Yes |
| DevSlp (device sleep) support | Yes |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 3500 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 2300 MB/s |
| Memory type | V-NAND MLC |
| Random write (4KB) | 500000 IOPS |
| Random read (4KB) | 370000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| TCG Opal 2.0 | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Component for | PC |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80.2 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 22.1 mm |
| Depth | 2.38 mm |
| Package width | 143.4 mm |
| Package depth | 98.1 mm |
| Package height | 21.7 mm |
| Package weight | 78 g |
| Packaging data | |
| Package width | 143.4 mm |
| Package depth | 98.1 mm |
| Package height | 21.7 mm |
| Package weight | 78 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -45 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| TRIM support | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -45 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Product colour | Black |
| SSD form factor | M.2 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Launch date | 4/16/2018 |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Launch date | 4/16/2018 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |