We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RF IDeas WAVE ID Mobile Mini Reader USB access control reader Black
SKU
RDR-30531EKU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RDR-30531EKU WAVE ID Mobile Mini Keystroke Black USB reader
- WAVE ID Mobile Mini readers offer seamless integration with existing reader networks
- Eliminate the need for additional badges or readers while increasing the number of applications
- Emulates keyboard by keystroking badge information into a standard text editor
- No additional software required for integration with most common operating systems
- All applications are compatible with USB keyboard inputs
Category: Access Control Readers
| SKU | RDR-30531EKU |
|---|---|
| Manufacturer | RF IDEAS |
| Availability | Out of Stock |
WAVE ID® Mobile Mini Reader
This dual-frequency reader offers Bluetooth® low energy technology for reading proximity (125/132 kHz) or contactless smart cards (13.56 MHz) and mobile credentials. With a dual card reader and Bluetooth low energy module in one device, installation only requires one USB port—freeing additional ports for other peripherals. Four credential configurations (up to three card types and one mobile) accommodate multi-card environments, with the added flexibility of using smartphones for authentication. A user-selectable volume control includes a beeper on/off setting for noise-sensitive areas.
This dual-frequency reader offers Bluetooth® low energy technology for reading proximity (125/132 kHz) or contactless smart cards (13.56 MHz) and mobile credentials. With a dual card reader and Bluetooth low energy module in one device, installation only requires one USB port—freeing additional ports for other peripherals. Four credential configurations (up to three card types and one mobile) accommodate multi-card environments, with the added flexibility of using smartphones for authentication. A user-selectable volume control includes a beeper on/off setting for noise-sensitive areas.
| Technical details | |
|---|---|
| RFID frequency | 13.56 MHz |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Type | USB access control reader |
| Authentication type | Access chip/card |
| Access chip/card reader | Yes |
| Product colour | Black |
| Maximum cable length | 0.15 m |
| Buzzer | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Software development kit (SDK) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| PC connected | Yes |
| Maximum cable length | 0.15 m |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 185 mA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 42 mm |
| Weight | 72 g |
| Height | 13 mm |
| Depth | 74 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |