We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RF IDeas pcProx 125kHz Enroll RFID reader RS-232 Black
SKU
RDR-6381AKU-15652
Category: RFID Readers
| Interface | RS-232 |
|---|---|
| SKU | RDR-6381AKU-15652 |
| Manufacturer | RF IDEAS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
pcProx® Configuration Utility
The pcProxConfig Software utility provides users with the ability to configure their pcProx Plus readers to meet their needs. Through the configuration process, desired credential data output and access privileges for cardholders can be established.
In contrast to the pcProx Enroll readers, for which only one configuration can be programmed into the reader, the utility allows the pcProx Plus configuration process to create two separate configurations for users.
Card Analyzer for pcProx Plus
The software-based Card Analyzer is now available as part of the pcProx Configuration Utility, Version 5.2.4. and later. Using pcProx Plus readers (RDR-80081AKU or RDR-80581AKU), the Card Analyzer feature is a quick, easy way to identify card type, analyze card data and configure the reader to align to card type.
The pcProxConfig Software utility provides users with the ability to configure their pcProx Plus readers to meet their needs. Through the configuration process, desired credential data output and access privileges for cardholders can be established.
In contrast to the pcProx Enroll readers, for which only one configuration can be programmed into the reader, the utility allows the pcProx Plus configuration process to create two separate configurations for users.
Card Analyzer for pcProx Plus
The software-based Card Analyzer is now available as part of the pcProx Configuration Utility, Version 5.2.4. and later. Using pcProx Plus readers (RDR-80081AKU or RDR-80581AKU), the Card Analyzer feature is a quick, easy way to identify card type, analyze card data and configure the reader to align to card type.
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | RS-232 |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, United States; CE Mark Europe, C-TICK, Industry Canada |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 15.2 mm |
| Weight | 204 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |