We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RF IDeas OEM-W2RS232-CHUID interface cards/adapter Internal RS-232
SKU
OEM-W2RS232-CHUID
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Wiegand to RS232 Serial Converter, Long Formats
Category: Interface Cards/Adapters
| Internal | Yes |
|---|---|
| Output interface | RS-232 |
| SKU | OEM-W2RS232-CHUID |
| Manufacturer | RF IDEAS |
| Availability | Out of Stock |
The Wiegand Converter integrates all standard Wiegand based reader technologies into other applications. The Converter has multiple uses:
The converter output is sent to the serial port either as ASCII characters or through a callable DLL for software developers. Selectable card information can be configured in the converter’s flash memory using free software. Perfect for those requiring pcProx Enroll functionality but require an outdoor reader with longer read range.
The converter output is sent to the serial port either as ASCII characters or through a callable DLL for software developers. Selectable card information can be configured in the converter’s flash memory using free software. Perfect for those requiring pcProx Enroll functionality but require an outdoor reader with longer read range.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | RS-232 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Design | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -35 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 63.5 mm |
| Depth | 106 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 16.5 g |