We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Rexel Replacement Punch Pins for HD2150 and HD4150 Punches
SKU
2101236
- Replacement punch pins for the HD2150 and HD4150 Heavy Duty Hole Punches
- Prolong the life of your hole punch
- Designed to punch 6mm holes
- Pack of 2 pins supplied
Category: Hole Punch Accessories
| SKU | 2101236 |
|---|---|
| EAN | 5028252156738 |
| Manufacturer | Rexel |
| Availability | Out of Stock |
A pack of 2 replacement 6 mm punch heads suitable for the robust Rexel HD2150 and HD4150 Ultra Heavy Duty Hole Punches.
- Robust metal construction for durability
- Locking metal paper guide activated by a push button
- Increased lever force and hollow punch pin technology for comfortable punching
- Clear confetti traps simply slide up to empty
- Adjustable depth gauge for varying margin (9-17 mm)
- Punched holes Ø 6 mm, 8 cm apart
- Robust metal construction for durability
- Locking metal paper guide activated by a push button
- Increased lever force and hollow punch pin technology for comfortable punching
- Clear confetti traps simply slide up to empty
- Adjustable depth gauge for varying margin (9-17 mm)
- Punched holes Ø 6 mm, 8 cm apart
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 81 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package depth | 81 mm |
| Diameter | 6 mm |
| Package weight | 16 g |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Material | Metal |
| Compatibility | Rexel HD2150, HD4150 |
| Country of origin | India |