We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Reolink E Series E321 Dome IP security camera Indoor 2304 x 1296 pixels Ceiling/Wall/Desk
SKU
WCE1PT2K04
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Reolink E Series E321, IP security camera, Indoor, Wireless, 2400 MHz, Ceiling/Wall/Desk, White
Category: Security Cameras
| SKU | WCE1PT2K04 |
|---|---|
| EAN | 0850062800564 |
| Manufacturer | Reolink |
| Availability | Out of Stock |
Reolink E Series E321. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Ceiling/Wall/Desk, Product colour: White, Form factor: Dome. Tilt angle range: 0 - 50°, Pan range: 0 - 355°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 3 mm (1 / 3"). Fixed focal length: 4 mm
| Performance | |
|---|---|
| Operating frequency | 2400 MHz |
| Type | IP security camera |
| Connectivity technology | Wireless |
| Placement supported | Indoor |
| Auto-tracking | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Thermal module | No |
| Design | |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Desk |
| Camera | |
| Tilt angle range | 0 - 50° |
| Pan range | 0 - 355° |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Lens system | |
| Maximum aperture number | 2 |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Night vision | |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 12 m |
| LED type | IR |
| Number of illumination LEDs | 8 |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Video | |
| Bit rate | Mainstream: 1024–4096 Kbit/s (default 2560 Kbit/s), Substream: 64–512 Kbit/s (default 256 Kbit/s) |
| Maximum resolution | 2304 x 1296 pixels |
| Video formats supported | H.264 |
| Frame rate | 15 fps |
| Total megapixels | 3 MP |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Number of users | 20 user(s) |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Security | |
| Privacy protection | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection, Pet detection |
| Video motion detection | Yes |
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3 |
| Management features | |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| DC output voltage | 5 |
| DC output current | 1 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Height | 114 mm |
| Diameter | 7.3 cm |
| Weight | 167 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |