We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Razer Kaira X Headset Wired Head-band Gaming Black, White
SKU
RZ04-03970200-R3M1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Kaira X for PlayStation Wired Headset for PlayStation 5
- Razer TriForce 50mm Drivers
- Razer HyperClear Cardioid Mic
- Flowknit Memory Foam Ear Cushions
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom/In-line microphone |
| SKU | RZ04-03970200-R3M1 |
| EAN | 8886419379669 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Out of Stock |
POWER. CLARITY. COMFORT.
Conquer on console and beyond with the Razer Kaira X – a wired PlayStation 5 headset designed for maximum audio performance and cross-platform compatibility. Armed with cutting-edge drivers and a crystal-clear mic, enjoy competition-ready audio no matter where you game.
RAZER™ TRIFORCE 50MM DRIVERS
The Razer Kaira X features cutting-edge drivers that can tune highs, mids, and lows separately - producing brighter, clearer sound with richer trebles and more powerful bass.
FLOWKNIT MEMORY FOAM EAR CUSHIONS
Its breathable weave minimizes sweat and heat build-up, while the ultra-soft foam’s improved density greatly reduces the headset’s clamping force for snug support during gaming marathons.
RAZER™ HYPERCLEAR CARDIOID MIC
The bendable mic has improved housing and pickup for amazing voice capture that suppresses noise from the back and sides – supported by mic monitoring and game/chat balance to ensure optimal levels.
MIC MUTE BUTTON & VOLUME SLIDER
Located underneath its left earcup, allowing you to toggle the Razer™ HyperClear Cardioid Mic easily.
CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY
Aside from its primary use on PlayStation 5, the headset’s 3.5mm jack allows it to work with other popular platforms so you can enjoy amazing gaming audio across different setups.
Conquer on console and beyond with the Razer Kaira X – a wired PlayStation 5 headset designed for maximum audio performance and cross-platform compatibility. Armed with cutting-edge drivers and a crystal-clear mic, enjoy competition-ready audio no matter where you game.
RAZER™ TRIFORCE 50MM DRIVERS
The Razer Kaira X features cutting-edge drivers that can tune highs, mids, and lows separately - producing brighter, clearer sound with richer trebles and more powerful bass.
FLOWKNIT MEMORY FOAM EAR CUSHIONS
Its breathable weave minimizes sweat and heat build-up, while the ultra-soft foam’s improved density greatly reduces the headset’s clamping force for snug support during gaming marathons.
RAZER™ HYPERCLEAR CARDIOID MIC
The bendable mic has improved housing and pickup for amazing voice capture that suppresses noise from the back and sides – supported by mic monitoring and game/chat balance to ensure optimal levels.
MIC MUTE BUTTON & VOLUME SLIDER
Located underneath its left earcup, allowing you to toggle the Razer™ HyperClear Cardioid Mic easily.
CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY
Aside from its primary use on PlayStation 5, the headset’s 3.5mm jack allows it to work with other popular platforms so you can enjoy amazing gaming audio across different setups.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom/In-line |
| Recommended usage | Gaming |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, White |
| Volume control | Rotary |
| Cable length | 1.3 m |
| Cable colour | Black |
| Control type | Lever, Rotary |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, White |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom/In-line |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, White |
| Volume control | Rotary |
| Control type | Lever, Rotary |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 1.3 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 96 dB |
| Diaphragm diameter | 5 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom/In-line |
| Microphone frequency | 100 - 10 Hz |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Microphone noise-canceling | No |
| Control unit | |
|---|---|
| Control type | Lever, Rotary |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 283 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Charging stand | No |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Volume control | Rotary |
| Package type | Box |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | EAN 888 64193 7919 5, UPC 810056144159 |