We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Razer Kaira X for Xbox
SKU
RZ04-03970100-R3M1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
F/ Xbox, 20 Hz – 20 kHz, 32 Ω, 96 dB, 1.3m
- RazerTM TriForce 50mm Drivers
- RazerTM HyperClear Cardioid Mic
- Flowknit Memory Foam Ear Cushions
Category: Headphones & Headsets
| Connection | Wired |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Gaming |
| Microphone type | Boom microphone |
| SKU | RZ04-03970100-R3M1 |
| EAN | 8886419379201 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Out of Stock |
RAZER KAIRA X FOR XBOX
POWER. CLARITY. COMFORT.
Conquer on console and beyond with the Razer Kaira X – a wired Xbox Series X|S headset designed for maximum audio performance and cross-platform compatibility. Armed with cutting-edge drivers and a crystal-clear mic, enjoy competition-ready audio no matter where you game.
AVAILABLE IN THESE COLORS
Black | White | Shock Blue | Pulse Red | Electric Volt
RAZER™ TRIFORCE 50MM DRIVERS
The Razer Kaira X features cutting-edge drivers that can tune highs, mids, and lows separately - producing brighter, clearer sound with richer trebles and more powerful bass.
FULLER SOUND
Because the drivers are able to focus on bass, midrange and treble separately, they aren’t restricted to a single range unlike traditional designs. This means the sound qualities of each frequency band is enhanced and doesn’t muddy.
RAZER™ HYPERCLEAR CARDIOID MIC
The bendable mic has improved housing and pickup for amazing voice capture that suppresses noise from the back and sides – supported by mic monitoring and game/chat balance to ensure optimal levels.
CARDIOID VERSION
The pickup pattern of the Razer™ HyperClear Cardioid Mic offers great voice isolation as it is sensitive to your voice, yet able to suppress noise coming from the rear and sides.
FLOWKNIT MEMORY FOAM EAR CUSHIONS
Its breathable weave minimizes sweat and heat build-up, while the ultra-soft foam’s improved density greatly reduces the headset’s clamping force for snug support during gaming marathons.
WORKS WITH WINDOWS SONIC
Make the most of the headset’s powerful drivers by pairing it with lifelike surround sound that places audio with pinpoint accuracy – heightening your in-game awareness and immersion.
ON-HEADSET CONTROLS
Tweak and toggle settings easily with a microphone mute button and volume slider located underneath its left earcup.
CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY
Aside from its primary use on Xbox*, the headset’s 3.5mm jack allows it to work with other popular platforms so you can enjoy amazing gaming audio across different setups.
*Xbox One Stereo Adapter may be required, purchased separately
POWER. CLARITY. COMFORT.
Conquer on console and beyond with the Razer Kaira X – a wired Xbox Series X|S headset designed for maximum audio performance and cross-platform compatibility. Armed with cutting-edge drivers and a crystal-clear mic, enjoy competition-ready audio no matter where you game.
AVAILABLE IN THESE COLORS
Black | White | Shock Blue | Pulse Red | Electric Volt
RAZER™ TRIFORCE 50MM DRIVERS
The Razer Kaira X features cutting-edge drivers that can tune highs, mids, and lows separately - producing brighter, clearer sound with richer trebles and more powerful bass.
FULLER SOUND
Because the drivers are able to focus on bass, midrange and treble separately, they aren’t restricted to a single range unlike traditional designs. This means the sound qualities of each frequency band is enhanced and doesn’t muddy.
RAZER™ HYPERCLEAR CARDIOID MIC
The bendable mic has improved housing and pickup for amazing voice capture that suppresses noise from the back and sides – supported by mic monitoring and game/chat balance to ensure optimal levels.
CARDIOID VERSION
The pickup pattern of the Razer™ HyperClear Cardioid Mic offers great voice isolation as it is sensitive to your voice, yet able to suppress noise coming from the rear and sides.
FLOWKNIT MEMORY FOAM EAR CUSHIONS
Its breathable weave minimizes sweat and heat build-up, while the ultra-soft foam’s improved density greatly reduces the headset’s clamping force for snug support during gaming marathons.
WORKS WITH WINDOWS SONIC
Make the most of the headset’s powerful drivers by pairing it with lifelike surround sound that places audio with pinpoint accuracy – heightening your in-game awareness and immersion.
ON-HEADSET CONTROLS
Tweak and toggle settings easily with a microphone mute button and volume slider located underneath its left earcup.
CROSS-PLATFORM COMPATIBILITY
Aside from its primary use on Xbox*, the headset’s 3.5mm jack allows it to work with other popular platforms so you can enjoy amazing gaming audio across different setups.
*Xbox One Stereo Adapter may be required, purchased separately
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.3 m |
| Cable colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Operating keys | Mute, Volume +, Volume - |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 95045000 |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.3 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 96 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 5 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Number of microphones | 1 |
| Control unit | |
|---|---|
| Control type | Rotary |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 283 g |
| Width | 158 mm |
| Height | 191 mm |
| Depth | 90 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 193 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 236 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package weight | 575 g |
| Quantity | 1 |
| Cables included | USB Type-C |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Cables included | USB Type-C |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 499 mm |
| Master (outer) case length | 206 mm |
| Master (outer) case height | 512 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.14 kg |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Pallet net width | 120 cm |
| Pallet net length | 100 cm |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |