We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Rapid Contactless Electric Stapler 5050E
SKU
20993210
- Staples up to 50 sheets of paper (80 gsm) at a time
- Effortless fully automatic and high capacity stapling.
- Patented Cassette Stapling technology - 5,000 times stapling without reloading and worn parts replaced with each new cassette.
- Adjustable stapling depth up to 50 mm allows more flexibility for staple placement
- Saves up to 30% file space with Flat Clinch technology.
- Extremely quiet action and low vibration
- One cassette (5,000 staples) included
- Never run out of staples with the LED low staple indicator. Easy front loading of cassette.
- Hygienic stapling due to no-touch contactless use
- Powered by a mains adaptor (included).
- Pedal accessory for more precise stapling with simple plug-in connection (Optional extra): item 10880302.
- 5 year guarantee when using Rapid staples.
Category: Electric Staplers
| Permanent stapling | Yes |
|---|---|
| SKU | 20993210 |
| EAN | 7313469932106 |
| Manufacturer | Rapid |
| Availability | Out of Stock |
The Rapid 5050E provides effortless stapling for up to 50 sheets of paper at a time (80 gsm). Featuring Patented Cassette Stapling technology, this powerful and efficient device staples up to 5,000 times without needing a reload, regardless of the number of sheets. Engineered for durability, the 5050E is designed to handle up to 500,000 stapling operations, making it perfect for high-volume use in offices, print shops, schools and universities. The LED low staple indicator light that flashes when staples are running low, ensuring you never run out. Enjoy hygienic stapling with its no-touch, contactless operation. The 5050E is powered by a mains adaptor (included) and comes with 1x cassette (5,000 staples). White/blue colour.
| Features | |
|---|---|
| Permanent stapling | Yes |
| Stapling capacity | 50 sheets |
| Staple remover | No |
| Material | Metal, Plastic |
| Product colour | Blue, White |
| Clinch type | Flat clinch |
| Throat depth (max) | 5 cm |
| Low staple indicator | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 176 mm |
| Weight | 2 kg |
| Height | 209 mm |
| Depth | 417 mm |
| Packaging content | |
| Staples included | Yes |
| Number of staples included | 5000 pc(s) |