We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Rapid 105E electric stapler 50 sheets Permanent stapling Pinning
SKU
10870410
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
105E, 50 sheets, 66/6-8 mm, Stapling, pinning, white/black
- Adjustable stapling force
- Slim design for versatile storage
- Protection visor, cuts the power when lifted
- Replaceable insert stapler (long service life)
- Can be linked for simultaneous multi-stapling
- Optional extras include pedal, clamp for table mounting, opto cables, multi base for max. 4 staples
Category: Electric Staplers
| Permanent stapling | Yes |
|---|---|
| Pinning | Yes |
| Tacking | No |
| SKU | 10870410 |
| EAN | 7313468704100 |
| Manufacturer | Rapid |
| Availability | Out of Stock |
Rapid Classic Contactless Electric Stapler 105E
Fast, reliable, stapler with versatile, slim design. For industrial users. 2 or more staplers can be linked for simultaneous multi-stapling. Hygienic stapling due to contactless use. No need to touch the stapler for better protection.
Fast, reliable, stapler with versatile, slim design. For industrial users. 2 or more staplers can be linked for simultaneous multi-stapling. Hygienic stapling due to contactless use. No need to touch the stapler for better protection.
| Features | |
|---|---|
| Tacking | No |
| Pinning | Yes |
| Permanent stapling | Yes |
| Stapling capacity | 50 sheets |
| Staples loading system | Front |
| Adjustable throat depth | Yes |
| Staple remover | No |
| Material | Metal, Plastic |
| Product colour | Black, White |
| Clinch type | Standard clinch |
| Throat depth (min) | 10.2 cm |
| Adjustable stapling force | Yes |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power plug type | Type G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 280 mm |
| Weight | 4.13 kg |
| Height | 110 mm |
| Depth | 290 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Staples included | Yes |
| Logistics data | |
| Country of origin | Sweden |