We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts X-Grip with Twist-Lock Suction Cup Mount for 9"-10" Tablets
SKU
RAM-B-166-UN9U
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RAM X-Grip with RAM Twist-Lock Suction Cup Mount for 9"-10" Tablets
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| SKU | RAM-B-166-UN9U |
| EAN | 0793442937859 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual |
The RAM-B-166-UN9U consists of a 3.3" diameter suction cup twist lock base, double socket arm, round base adapter and universal X-Grip clamping cradle for 10" tablets. The suction cup base is designed to have a strong hold on glass and non-porous plastic surfaces. The mount is designed with a RAM 1" diameter patented rubber ball and socket system that has adjustment points at both ends of the double socket arm; this allowing for almost infinite adjustment and perfect viewing angles. The X-Grip clamping cradle consists of a composite spring loaded cradle, expandable grip arms and additional bottom support keeper. Included are extra easy access grip knobs, located on the back of the cradle for quick release of your tablet. The X-Grip clamping cradle expands and contracts for perfect fit of most 10" tablets with or without sleeves, as well as some smaller tablets. Please verify dimensions of your tablet below for compatibility with the X-Grip. The X-Grip cradle is compatible with handheld devices that will fit the dimensions listed below. It is important to verify the dimensions of your handheld device with a case/sleeve/skin when determining the overall size.
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Amazon Kindle Fire HD 8.9" Apple iPad Air Apple iPad Air 2 Apple iPad 4 Apple iPad 3 Apple iPad 2 Apple iPad 1 Motorola XOOM Microsoft Surface Motorola XYBOARD 10.1 Samsung Galaxy Tab 8.9 Samsung Galaxy Tab 10.1 2014 Edition Samsung Galaxy Tab 10.1 Samsung Galaxy Tab 2 10.1 Samsung Galaxy Tab 3 10.1 |
| Type | Active holder |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Steel |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Technical details | |
| Mobile device type | Tablet/UMPC |
| Compatibility | Amazon Kindle Fire HD 8.9" Apple iPad Air Apple iPad Air 2 Apple iPad 4 Apple iPad 3 Apple iPad 2 Apple iPad 1 Motorola XOOM Microsoft Surface Motorola XYBOARD 10.1 Samsung Galaxy Tab 8.9 Samsung Galaxy Tab 10.1 2014 Edition Samsung Galaxy Tab 10.1 Samsung Galaxy Tab 2 10.1 Samsung Galaxy Tab 3 10.1 |
| Type | Active holder |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Steel |
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Adjustable | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Maximum screen size | 25.6 cm (10.1") |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Weight & dimensions | |
| Arm length | 26 cm |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |