We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts X-Grip Universal Phone Holder with Ball
SKU
RAM-HOL-UN7BU
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
RAM X-Grip Universal Phone Holder with Ball
Category: Holders
| Product colour | Black |
|---|---|
| Proper use | Car |
| Mobile device type | Mobile phone/smartphone |
| SKU | RAM-HOL-UN7BU |
| EAN | 0793442932298 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual View Manual |
Sometimes, it's all about the design. If you are looking for a compact mount for your cell phone without that cookie cutter shape, you've found it. The RAM X-Grip has a clean and clever four leg design that sports great holding power without hiding your phone behind foam pads and plastic. The perfect complement to the modern sleek interior of today's vehicles, the RAM X-Grip is the cell phone cradle evolved. Compatible and interchangeable with a wide range of popular RAM Mounting products, this elegant cradle is ready to compliment your phone and become the most useful accessory in your vehicle. The X-Grip includes a device tether recommended for outdoor applications. The cradle is compatible with handheld devices that will fit the dimensions listed below. It is important to verify the dimensions of your handheld device with a case/sleeve/skin when determining the overall size.
| Design | |
|---|---|
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Apple iPhone 6 Apple iPhone 5s Apple iPhone 5c Apple iPhone 5 Apple iPhone 4S Apple iPhone 4 Apple iPhone 3GS Apple iPhone 3G Apple iPhone Apple iPod touch Apple iPod (G1-G5) Samsung GALAXY S4 Samsung GALAXY S5 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Stainless steel |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Ergonomics | |
| Adjustable width | Yes |
| Minimum device width | 4.76 cm |
| Maximum device width | 8.26 cm |
| Maximum device depth | 2.22 cm |
| Built-in charger | No |
| Technical details | |
| Mobile device type | Mobile phone/Smartphone |
| Compatibility | Apple iPhone 6 Apple iPhone 5s Apple iPhone 5c Apple iPhone 5 Apple iPhone 4S Apple iPhone 4 Apple iPhone 3GS Apple iPhone 3G Apple iPhone Apple iPod touch Apple iPod (G1-G5) Samsung GALAXY S4 Samsung GALAXY S5 |
| Type | Passive holder |
| Proper use | Car |
| Product colour | Black |
| Material | Stainless steel |
| Minimum device width | 4.76 cm |
| Maximum device width | 8.26 cm |
| Maximum device depth | 2.22 cm |
| Built-in charger | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Adjustable width | Yes |
| Minimum device width | 4.76 cm |
| Maximum device width | 8.26 cm |
| Maximum device depth | 2.22 cm |
| Power | |
| Power source type | Not supported |
| Built-in charger | No |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 100 g |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Packaging data | |
| Package weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |